Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman jmenuje příští týden 40 nových soudců, čekal na ministryni spravedlnosti Malou

Česko

  17:35
Praha - Prezident Miloš Zeman příští týden v úterý jmenuje 40 nových soudců. Serveru Česká justice to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se jmenováním čekal na výměnu ministrů spravedlnosti. S předchozím šéfem úřadu Robertem Pelikánem (ANO) měl napjaté vztahy. Na ministerstvu ho vystřídala Taťána Malá (ANO).

„Jmenování soudců proběhne už 10. července v 15:00 na Pražském hradě,“ sdělil serveru Ovčáček.

Nejvíce nováčků, které prezidentovi ke jmenování poslala vláda na konci dubna, by mělo posílit soudy spadající pod středočeský krajský soud a pod Krajský soud v Ústí nad Labem. Mezi kandidáty na nové soudce je například státní zástupce Roman Kafka, známý z kauzy tzv. lihové mafie.

Vztahy Zemana a Pelikána ochladly zejména kvůli případu údajného hackera Jevgenije Nikulina. Pelikán rozhodl vydat Nikulina Spojeným státům, zatímco Zeman ministra neúspěšně žádal, aby ho vydal do Ruska.

Prezident jmenoval nové soudce naposledy na konci ledna, tehdy dekrety převzalo 25 mužů a žen. Do aktuálních nominací se ještě nepromítla ministrova instrukce, podle níž by měli kandidáti na funkci soudce projít jednotným výběrovým řízením.

Autor: