Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budoucí ministr Jurečka slíbil Zemanovi, že důchod více zohlední výchovu dětí

Česko

  12:57
Ve funkci ministra práce a sociálních věcí chce šéf KDU-ČSL Marian Jurečka dělat adresnou sociální politiku. Po jednání s prezidentem Milošem Zeman slíbil i důchodovou reformu, která více zohlední i výchovu dětí. „Já jsem ho ujistil, že v našem programu je jasná podpora toho, že chceme, aby sociální systém byl adresný, aby byl cílený, abychom zabránili zneužívání,“ řekl Jurečka.

„Přišel jsem ho seznámit se svými prioritami, se kterými chci nastoupit na tento resort. Ty priority jsou následující. Dělat sociální adresnou politiku, věnovat se opravdu palčivým problémům péče o lidi,“ řekl Jurečka.

Strany příští vlády (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN) v koaliční smlouvě slibují například důchodovou reformu. Jurečka chce již v prvních dvou letech nové vlády prosadit ty věci, na nichž se shodovala komise pro přípravu důchodové reformy v minulém volebním období.

„Chci, aby tady byla změna v důchodovém systému, která ocení i tu zásluhovost na výchově dětí, nejenom zásluhovost finanční. Toto tam musíme promítnout. Aby tam byly i ty prvky mezigenerační solidarity, to znamená ocenit už ty maminky a ty rodiče, kteří pečovali a jsou dnes v důchodu a jsou potrestáni za to, že ten systém nikdy nereflektoval do dnešních dnů zásluhovost rodičovskou,“ prohlásil Jurečka.

Od roku 2023 se má důchod za každé vychované dítě zvednout o 500 korun, nejvýš však o 1500 korun. Tuto změnu již parlament schválil.

Minimální důchod nejméně 10 tisíc korun

Podle Jurečky je i shoda na minimálním důchodu. „Minimální důchod by měl být rozhodně někde na úrovni minimálně 10 tisíc korun,“ řekl šéf lidovců. „Budeme hledat jenom tu výši a ten parametr, který by to pravidelně pak valorizoval nějakým indexem,“ dodal budoucí ministr.

Národní rozpočtová rada už dřív spočítala, že by na dorovnání nejnižších penzí na 10 tisíc korun bylo potřeba asi 3,6 miliardy korun, na dávkách by se pak ušetřilo 200 milionů. Pokud by minimální důchod činil 11 tisíc korun, výdaje na navýšení do této částky by činily asi 6,7 miliardy a úspora na dávkách 300 milionů.

Pětikoalice počítá i s pravidelnou valorizaci penzí a minimální mzdy či s podporou částečných úvazků a dětských skupin, se zavedením víceletého financování sociálních služeb či s navyšováním příspěvku na péči. Zvážit chce valorizaci rodičovské a životního minima. Prosadit chce i zákon o sociálním podnikání.

„Tyto věci máme v našem programu, takto jsem mu je představil,“ řekl Jurečka. Zemanovi se osobně představovat nemusel. Byl totiž již ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD, ANO a KDU-ČSL), kterou také jmenoval současný prezident, a to ministrem zemědělství.

„Vzal jsem panu prezidentovi malý dárek, knihu o historii naší KDU-ČSL, myslím, že i její název jasně vyjadřuje to, s čím jako ministři za KDU-ČSL jdeme do budoucí vlády. Dělat dobrou politiku pro lidi a naši zemi a to na křesťanských hodnotách a principech,“ napsal na Twitteru Jurečka.

Setkání s kandidáty do vlády Petra Fialy chce prezident Zeman dokončit do 10. prosince. V následujícím týdnu by mohla být nová vláda jmenována.

Zeman se na zámku v Lánech zotavuje po hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici a zároveň musí být v izolaci, protože se u něj prokázal covid. Kandidáty do vlády tak přijímá za stěnou z plexiskla.