Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman se ptal Hubáčkové na Green Deal. Ta odmítla kanál Dunaj - Odra - Labe, podpořila jádro

Česko

  12:07aktualizováno  16:55
Kandidátka lidovců na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková se při návštěvě prezidenta Miloše Zemana postavila proti kanálu Dunaj - Odra - Labe. Potěšit ho naopak mohla tím, že se jasně postavila za jadernou energetiku. „Jaderná energetika v tuto chvíli je pro nás nezastupitelná. My potřebujeme jádro a já považuji jádro za udržitelný zdroj,“ řekla Hubáčková.

„Samotná Morava, přes kterou má propojení vést, nemá dostatek vody na to, aby mohla vyhovovat takovýmto projektům. Očekávat, že v době, kdy je sucho, nám něco z Dunaje někdo nějak pustí, je asi v tuto chvíli nereálné,“ odmítla Hubáčková Zemanem dlouhodobě favorizovaný kanál Dunaj - Odra - Labe.

Zemana zajímal nejvíce Green Deal

„Green Deal ho zajímal asi z těch témat úplně nejvíc. Ptal se, jak chceme některé ty limity dosáhnout a jak se na to dívám z pozice hlavně energetického balíčku, zda si myslím, že nám to všechno nahradí obnovitelné zdroje,“ uvedla budoucí šéfka resortu životního prostředí.

„Je třeba zabezpečit, aby se to našich občanů co nejméně dotklo,“ řekla. Zeman se podle ní ptal, jak nám k plnění Green Dealu pomohou obnovitelné zdroje energie.

„V našem pohledu jádro je nezaměnitelné a ničím nenahraditelné, aspoň v tuto chvíli,“ řekla kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková s ohledem na to, že v roce 2050 máme dosáhnout uhlíkovou neutralitu.

„Nevyhýbám se tématu Bečva a jeho vyřešení v rámci resortu,“ řekla také kandidátka do vlády Hubáčková k velké ekologické havárii kvůli které byl pod palbou kritiky opozice současný ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO. Pro senátorku bude jako pro ministryni životního prostředí prioritou i česko-polská dohoda o hnědouhelném dole Turów.

Senátorkou za Hodonínsko zůstane i jako ministryně. „Volby do mého senátního obvodu budou příští rok, takže souběh bude deset měsíců. Troufám si říct, že s plnou vervou to zkusím zvládnout,“ řekla Hubáčková, která je nestranička a členka klubu KDU-ČSL a nezávislí.

V horní komoře parlamentu je ve stálé komisi Voda - Sucho. „V Senátu jsem s cílem zajistit bezpečné a kvalitní životní prostředí pro občany, přispět ke zlepšení mezilidských vztahů a podpořit mladé rodiny, seniory a handicapované občany,“ píše o sobě Hubáčková na svých osobních internetových stránkách.

I mezi její priority ve vládě tak budou budou patřit ochrana vody, ochrana kvality vody, návrat vody a zeleně do krajiny. I ústavní zakotvení ochrany vody.

Gazdík chce shodu na podobě maturit

Před ní na zámek do Lán dorazil za prezidentem Milošem Zeman kandidát hnutí STAN na příštího ministra školství Petr Gazdík. Po jednání řekl, že chce najít politickou i společenskou shodu na podobě maturit, aby se nejméně příštích deset let nemusely měnit.

„Jsem připraven hledat politickou a také společenskou shodu na budoucí podobě maturit a strašně bych si přál, aby ta budoucí podoba maturit zůstala po nějaký čas minimálně deseti let,“ řekl Gazdík.

„Pan prezident byl detailně informován, jak o mém životopisu, tak o problémech současného českého školství a o možnostech jejich řešení v budoucnu. Diskutovali jsme víc než půl hodinu o tom, jak vidím aktuální problémy ve školství, jak s koronavirem, tak vize školství na příští čtyři roky, o tom, kam jej chci směřovat,“ uvedl budoucí ministr školství.

„Bavili jsme o technickém vzdělávání, jak funguje distanční vzdělávání, o budoucí podobě maturitní zkoušky a jak zabránit tomu, aby studenti studovali obory, ve kterých nebudou mít uplatnění,“ řekl Gazdík.

Setkávání s kandidáty chce prezident Zeman dokončit 10. prosince. Následně by mohla být jmenována nová vláda.

Gazdík již ve čtvrtek oznámil, že se neprodlouží vánoční prázdniny pro školáky, ač s tím původně koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN počítala.

„Prázdniny bohužel zůstanou tak, jak byly naplánované. Nechceme zmatek pro studenty ani rodiče. Nevíme, kdy bude nová vláda jmenována a tím prázdniny nejsme schopni ovlivnit. Před odchodem ze škol se ale všichni otestují,“ uvedl po jednání s končícím ministrem školství Robertem Plagou.