Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman ke kauze Michaláková: Vyhostit norskou velvyslankyni není špatný nápad

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman se přiklání k vyhoštění norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové z České republiky. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že to podle něj "není úplně špatný nápad". Eva Michaláková ztrácí rodičovská práva k oběma svým dětem, mladšího syna navíc norské úřady posílají do adopce.

Kvůli norskému rozhodnutí v případě bratrů Michalákových by podle Zemana mohl být stažen na konzultace český velvyslanec v Norsku. V úterním rozhovoru to řekl ČTK. Své předchozí vyjádření, že nepovažuje za špatný nápad vyhostit norskou velvyslankyni v Česku, označil za nadsázku.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si pozval na úterý norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou, aby jí tlumočil rozhořčení kvůli případu bratrů Michalákových. Novinářům řekl, že považuje rozhodnutí o odebrání rodičovských práv Michalákovým za nehorázné vzhledem k dřívější dohodě. Norské vládě pošle Černínský palác nótu. Prezident Miloš Zeman nepovažuje za špatný nápad velvyslankyni vyhostit. Česko by se kvůli případu podle něj měla obrátit na Evropský soud pro lidská práva.

K TÉMATU:

„Během jednání nám bylo opakovaně sdělováno, že pokud bude mít o péči zájem biologická rodina a nabídneme pomoc, v takovém případě adopce nepřichází v úvahu. To je důvod, proč to rozhodnutí, které dnes padlo, pokládám za nehorázné,“ řekl novinářům Zaorálek. Uvedl, že stát zaštítil nabídku rodiny. Vzhledem k tomu považuje rozhodnutí norských úřadů za porušení slibu. Velvyslankyni bude tlumočit rozhořčení nad tím, jak se případ vyvinul.

„Hovořil jsem se zástupkyní norské velvyslankyně. Řekl jsem jí, že to, co se stalo, je v rozporu s ujištěními, která jsme z norské strany dostali. Poškozuje to naše vzájemné vztahy,“ napsal Zaorálek na Twitteru. Zástupkyni velvyslankyně Monicu Stenslandovou také informoval, že norské vládě pošle Černínský palác nótu, ve které bude žádat o vysvětlení. Černínský palác nyní podle tiskové zprávy analyzuje všechny dostupné informace a příslušné rozhodnutí.

„Respektuji jiné systémy, ale přál bych si, aby byl respektován i ten náš v případě, že jde o české občany,“ řekl Zaorálek s tím, že si uvědomuje rozdílnost přístupu obou zemí k péči o dítě.

Schůze ministrů

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ještě v úterý svolá schůzku ministrů, jejichž resortů se dotýká případ bratrů Michalákových. Projednají další možný postup české vlády v této kauze. Sobotka to uvedl v úterním. Pokud se podle něj norské rozhodnutí o zbavení Evy Michalákové rodičovských práv a o adopci mladšího hocha potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy.

„Paní Michaláková nyní musí využít všech možností odvolání v rámci norského právního systému. Česká vláda je připravena jí v tomto pomoci a podpoří ji rovněž, pokud jde o případné podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ uvedl premiér. Schůzky by se měli účastnit ministři zahraničí a spravedlnosti a ministryně práce.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že podle prezidenta „není úplně špatný nápad“ návrh europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) na vyhoštění velvyslankyně. Jediným řešením je podle prezidenta Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Návrh na vyhoštění velvyslankyně

"Norsko ukradlo české matce děti. Je to nevídané a připomíná mi to nacistické postupy. Obracím se na premiéra Bohuslava Sobotku, aby přerušil diplomatické vztahy s Norskem, a budu žádat o okamžitý odchod norské velvyslankyně," uvedl Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který přes rok usiluje o navrácení obou synů matce.

Soud pro lidská práva

Podle ministerstva zahraničí je nyní hybatelem věcí Michaláková, která ještě nevyčerpala v rámci Norska všechny opravné prostředky. „V tuto chvíli má ještě možnost obrátit se v Norsku na další dva soudy,“ uvedla Irena Valentová z tiskového odboru MZV. Teprve až se matka obrátí na štrasburský soud pro lidská práva, může do jednání aktivně vstoupit ministerstvo zahraničí, uvedla Valentová.

Eva Michaláková se nechce vzdát svých dětí a chce o ně v Norsku dál bojovat. Proti rozhodnutí norských úřadů, podle kterého přišla o rodičovská práva ke svým synům a mladší hoch má jít k adopci, se odvolá.

Kauza Michaláková

  • Eva Michaláková ztrácí podle svých právních zástupců rodičovská práva k oběma svým dětem, což znamená naprostý zákaz kontaktu s nimi.
  • Michaláková se proti rozhodnutí odvolá.
  • Otci Norové rodičovská práva ke staršímu synovi ponechali, vyplývá z informací právních zástupců Michalákové.

„Ne, já to nemíním vzdát. S odvoláním počítám,“ uvedla v textové zprávě pro ČTK matka hochů, která je v Norsku. Ke svému případu a k rozhodnutí norských institucí se ale nechce už podrobněji vyjadřovat. „Norské úřady používají jako jeden z hlavních důvodů zbavení mne práv to, že jsem o případu mluvila s médii,“ objasnila svůj postoj.

Poznamenala, že MZV ale dlouhodobě prostřednictvím zastupitelského úřadu v Norsku poskytuje Michalákové veškerou součinnost a pomoc. „Co jsme my jako MZV mohli udělat, to jsme udělali,“ uvedla mluvčí s tím, že ministerstvo písemně intervenovalo na všech úrovních.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...