Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman kondoloval rodině Čáslavské, ocenil ji jako sportovkyni

Česko

  20:37aktualizováno  20:38
PRAHA - Prezident Miloš Zeman kondoloval rodině zesnulé gymnastky Věry Čáslavské. Připomněl její sportovní úspěchy. Kondolenci podepsanou prezidentem zveřejnil na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Čáslavská se v několika případech se Zemanem střetla, aktivně proti němu vystupovala třeba v prezidentské volební kampani.

Miloš Zeman. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Její mimořádné sportovní úspěchy navždy zůstanou v myslích nás všech,“ napsal Zeman v kondolenci. K jejím postojům po vpádu armád Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa a v době komunistické normalizace se prezident nevyjádřil. Hrad předtím uvedl, že otázka případného státního pohřbu Čáslavské je především na vládě a rodině legendární sportovkyně.

Před Zemanem se k úmrtí slavné sportovkyně vyjádřil jeho slovenský kolega Andrej Kiska. Na twitteru uvedl, že Čáslavská ukázala světu, že v okupovaném Československu jsou lidé, kteří se nebojí.

Čáslavská po srpnu 1968 byla kvůli svým postojům k invazi vojsk Varšavské smlouvy a podpisu dokumentu Dva tisíce slov vyloučena z řad tělovýchovné organizace. Politicky se angažovala i po revoluci v roce 1989. Na Pražském hradě působila jako poradkyně tehdejšího prezidenta Václava Havla. V poslední době se například vyslovila pro přijímání uprchlíků nebo podepsala petici, která na začátku roku 2014, tedy v době změn na Ukrajině, vyzývala Zemana, aby nejednal s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem.

Česká legenda Věra Čáslavská.
Legendární gymnastka Věra Čáslavská.

Se Zemanem se střetla i v jiných případech. V lednu 2014 oznámila, že se kvůli němu nezúčastní oznámení české nominace na olympijské hry v Soči, které se konalo na Pražském hradě. V prezidentské volební kampani podporovala Zemanova konkurenta ve druhém kole Karla Schwarzenberga.

Autor:

Mohlo by vás zajímat