21. března 2017 12:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman kritizuje úřady kvůli komplikacím s vývozem zbraní. Doplácí na ně české zbrojovky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Prezident Miloš Zeman při návštěvě závodu společnosti Excalibur Army ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při návštěvě závodu společnosti Excalibur Army ve... | foto: ČTK

ŠTERNBERK České úřady podle prezidenta Miloše Zemana zbytečně komplikují vývoz zbraní i do takzvaných bezpečných zemí, na což doplácí tuzemské zbrojovky. Je třeba odstranit byrokratické překážky, řekl v úterý Zeman při návštěvě zbrojařské firmy Excalibur Army ve Šternberku na Olomoucku.

Export zbraní a vojenského materiálu z Česka loni stoupl o dvacet až třicet procent na rekordních 700 - 750 milionů eur (18,9 - 20,2 miliardy korun). Letos bude růst nižší, zbrojařské firmy jsou na hranici svých výrobních kapacit a potýkají se s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

„Slovenská vláda se chová ke zbrojovkám daleko vstřícněji než vláda česká,“ prohlásil na setkání se zaměstnanci šternberského podniku Zeman, podle kterého čeští exportéři mají problémy při vývozu zbraní do bezpečných zemí kvůli tomu, že se vždy najde někdo, kdo se obává jejich následného reexportu do rizikových států. „Do toho už nám nic není. To je věc těchto zemí. A když někdo do toho šťourá, tak vlastně dělá totéž, co se dělo v devadesátých letech, to znamená omezuje okruh zákazníků, no a tím pádem omezuje i rozsah naší zbrojní výroby,“ míní Zeman.

Armáda podle Zemana zároveň nakupuje málo materiálu od tuzemských zbrojovek. „Byl jsem informován, že například Excalibur má ve svém portfoliu odbytu pouze tři procenta dodávek pro českou armádu. A to je jedna z věcí, která by se měla zlepšit,“ míní Zeman. Šternberský podnik Excalibur Army je zaměřen na servis a modernizaci vojenské pozemní techniky a pracuje v něm více než 300 lidí.

Armáda má díky růstu tuzemské ekonomiky podle Zemana nejvyšší rozpočet v historii. „Jde o to, abychom tyto prostředky investovali mimo jiné i do domácích produktů, do domácích zbrojovek a nenakupovali všechno v zahraniční často za předražené ceny,“ řekl Zeman.

Českým zbrojovkám v posledních letech stoupá i odbyt na domácím trhu díky růstu armádního rozpočtu. Loni se například ministerstvo obrany domluvilo na dodávce malorážové munice od české firmy Sellier&Bellot. Konečná částka bude záležet na potřebě armády, pětiletá rámcová smlouva předpokládá částku až 2,48 miliardy korun.

I letos obrana plánuje uzavřít obchody za několik miliard korun, na kterých se budou podílet české firmy. Byla podepsána smlouva na nákup dvacet pandurů, do konce roku by mělo být rozhodnuto také o pořízení šedesáti dvou obrněnců Titus nebo o modernizaci třiceti tří samohybných houfnic Dana. Na všech zakázkách by se měly podílet české zbrojařské firmy.

ČTK
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz