17. května 2013 11:32, aktualizováno  16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman na zasedání Rady seniorů kritizoval vládní důchodovou reformu

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman kritizoval vládní důchodovou reformu. Pokud by se podle něj plně realizovala, odsála by do druhého pilíře peníze ze státního systému a zhoršila pozici důchodců. Řekl to na sjezdu Rady seniorů ČR.

Změnit by se prý měla i valorizace penzí. Neměla by se podle prezidenta přidávat určitá procenta důchodu, ale pevná částka. Míní také, že by církve část prostředků z církevních restitucí měly dát na budování sítě hospiců.

Podle Zemana by se dřív, než se začne zlepšovat postavení seniorů, mělo zabránit jeho zhoršování. K tomu prý přispívá i vládní důchodová reforma.

Od letoška mohou lidé přesměrovat tři procentní body ze sociálních odvodů do svého spoření u fondů, k tomu musí přidat dvě procenta ze svého. "Kdyby se důchodová reforma v praxi plně realizovala, znamenalo by to odsátí zhruba 14 procent zdrojů z prvního pilíře, a tedy nikoli zlepšení, ale naopak zhoršení pozice starobních důchodců," uvedl prezident. Takzvaný první pilíř představuje veřejný systém, z něhož se důchody vyplácejí.

Změnit by se podle Zemana měl i způsob zvyšování penzí. Pravidelně rostou o určité procento. Lidé s vyšším důchodem tak dostanou přidáno víc. Podle Zemana by se tento model měl nahradit "jednotnou valorizační dávkou".

ČTĚTE DÁLE:

Církve by měly přispívat na hospicy

Hlava státu se zmínila i o tom, že patří ke kritikům církevních restitucí. Podle ní by část peněz z nich církve měly věnovat na budování sítě hospiců, v nichž se lidé "budou loučit se životem v méně ponižujících podmínkách" než v léčebnách dlouhodobě nemocných. "Jako hlava státu se to snažím navrhovat kardinálu (Dominiku) Dukovi, a zatím se to setkává s porozuměním," uvedl Zeman.

Šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml řekl, že církevní charity hospice provozují už nyní. "Tato myšlenka uvnitř církví žije," uvedl. Ruml podotkl, že problémem není hospic vybudovat, ale je náročné ho pak provozovat. Jak se použijí finance z majetkového vyrovnání církví, bude jasnější po rozhodnutí Ústavního soudu, až peníze začnou církve dostávat, dodal.

Prezident dnes také opět nepřímo kritizoval média za to, jak seniory zobrazují. "Vidíte dědečka, jak se opírá o dvě berle, vidíte stařenku, jak se šourá s nákupní taškou, případně vidíte seniorský pár, jak sedí na lavičce a vyhaslýma očima hledí do prázdna a maximálně krmí ptáčky," uvedl Zeman. Řekl, že v okruhu jeho známých je ale 80 procent seniorů aktivních a dál se věnují své práci.

Senioři na sjezdu odměnili Zemana potleskem vestoje. Podle šéfa rady Zdeňka Pernese to bylo poprvé za 20 let, co hlava státu mezi důchodce na jejich akci přišla. "Je to pro nás velká čest, závazek, nezapomenutelný zážitek," uvedl dojatý Pernes.

Rada seniorů ČR zastřešuje 24 seniorských organizací, 40 klubů a deset městských rad seniorů. Tíhne spíš k levici. Na svůj sjezd také pozvala jen sociální demokraty a komunisty. S těmito stranami má smlouvu o spolupráci.

Lidé nad 65 let tvoří kolem 16 procent obyvatel Česka. Jejich podíl postupně roste. Starobní důchod od České správy sociálního zabezpečení pobíralo na konci března téměř 1,73 milionu lidí.

Lidovky.cz, ČTK