Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman je nemocný, přiznal Ovčáček. Hrad zrušil nedělní televizní debatu kvůli jeho zdravotnímu stavu

Česko

  11:42aktualizováno  16:23
Prezident Miloš Zeman je nemocný, přiznal v pátek v Rádiu Z mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že nemocného člověka není potřeba veřejně vystavovat. Hrad následně zrušil nedělní účast hlavy státu v diskusním pořadu CNN Prima NEWS. Ještě ve středu hradní kancléř označil spekulace kolem Zemanovy nemoci za nesmysly. Zeman se léčí ambulantně a součástí jsou prohlídky. Krátce před 15:30 odvolil na zámku v Lánech.

Prezident Miloš Zeman foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Prezident Miloš Zeman je léčen ambulantně, součástí jsou pravidelné lékařské kontroly,“ potvrdila v pátek mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Zinke.

Po odvolání televizního pořadu je v ohrožení i schůzka Zemana s premiérem Andrejem Babišem, která byla naplánovaná rovněž na neděli, a to v 18:00. „V této věci není rozhodnuto. Ale nevylučuji, že schůzka bude odložena,“ připustil Ovčáček.

Babiš v páteční diskusi Českého rozhlasu řekl, že když naposledy se Zemanem mluvil, termín schůzky platil. „Nemám jinou informaci zatím,“ uvedl premiér. Potvrdil to i poté, co odpoledne odvolil v Lovosicích.  „Zatím mi nikdo neavizoval, že by se schůzka neměla uskutečnit,“ řekl.

Vít Rakušan uvedl, že koalice Pirátů a STAN zatím povolební schůzku s prezidentem nedomlouvala. „Respektujeme i to, že pan prezident je podle oficiálních informací nemocen,“ řekl v diskusi. Po volbách podle něj bude koalice čekat na iniciativu prezidenta, která podle něj bude odpovídat výsledku voleb a zdravotnímu stavu hlavy státu.

Krátce před 15.30 Zeman odvolil na zámku v Lánech. Dle předsedy volební komise Salače je v pořádku, o zdravotním stavu nemluvili. 

Mluvčí prezidenta předtím MF DNES potvrdil, že Zemana s přenosnou volební urnou navštíví členové tamní volební komise bez přítomnosti médií. Návštěvu volební místnosti prezidentovi nedoporučil jeho lékař Miroslav Zavoral.

Myslíte si, že by měl Zeman kvůli nemoci složit funkci prezidenta?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 31. října 2021. Anketa je uzavřena.

Ano35869
Ne2775

Podle twitterového účtu CNN Prima News je důvodem zrušení účasti v debatě „zdraví hlavy státu“.

 „Jsou to nesmysly! Pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,“ tvrdil nicméně ještě ve středu ráno hradní kancléř Vratislav Mynář pro Frekvenci 1.

22. září 2021

Ovčáček  ve vysílání Rádia Z v pátek už hovořil jinak: „Pan prezident poté, co byl hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, tak musí nabrat sil. Musíme si také uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří.“

„Chtěl bych rozptýlit všechny informace o smrti pana prezidenta – četl jsem i SMS zprávy, které tvrdí, že je v kómatu – nic takového není pravda,“ sdělil Ovčáček. Podle něj je čtrnáctidenní stonání krátká doba a nelze ji srovnávat například s dlouhodobým pobytem Václava Havla v nemocničních zařízeních.

„Každý, kdo je nemocný, potřebuje klid,“ řekl Ovčáček a dodal, že „nemoc může postihnout každého“. Podle mluvčího není zdraví tématem ke komentování a prezidentovo zdraví nemá být show.

Stehlíková: Za vším si stojím, Zeman trpí demencí. Zvažuji zažalovat Hrad

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Zavoral navštívil Zemana v Lánech již ve čtvrtek, podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta ÚVN ani Hrad po lékařské kontrole nezveřejnily. 

Podle Ovčáčka je prezidentovi poskytována vysoce kvalitní péče, ať už lékařská, tak co se zázemí ze strany Zemanových spolupracovníků a rodiny týče.„Současný stav nikterak neomezuje pana prezidenta ve výkonu ústavních pravomocí,“ sdělil mluvčí.

Zemana asi trápí játra, nesouvisí to s racionálním úsudkem, řekl Klaus

„Objevují se i fámy, že už není živý a pouze se to tají, nebylo by v tuto chvíli vhodné, aby prezident Miloš Zeman se někde objevil, ať už na nějakém krátkém brífinku nebo natočil zdravici, která by se mohla šířit, aby se veškeré ty obavy rozptýlily?“ ptal se na přímo moderátor.

„Vy se bavíte o virtuálním světě dokazování nedokazování. Důležité je, aby pan prezident nabral sil a byl pevného zdraví, to je pro mě prostě priorita a vůbec neřeším jako tiskový mluvčí jakoukoliv prezentaci. Pro mě je důležité, aby pan prezident byl v pořádku, aby odpočíval, aby nabíral síly a nebudu řešit nějaké dokazování nějakou takovou formou, to vůbec není důležité. Čekají nás parlamentní volby, které přinesou velmi zajímavý výsledek. Pan prezident je připraven přispět k sestavení vlády,“ odpověděl Ovčáček.

Občany by zajímalo, co s panem prezidentem je

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) před týdnem zmínil jako možnou variantu, že by se Senát oficiální cestou dotázal na zdraví prezidenta. Podle Vystrčila by bylo vhodné, aby Miloš Zeman vzhledem k blížícím se sněmovním volbám informoval o svém stavu.

22. září 2021

Vystrčil však v pátek pro iDNES.cz uvedl, že oficiálně žádat o informace o zdravotním stavu prezidenta, nebude. „Pravdou je, že e-maily a dotazy na to, co je s panem prezidentem se množí. Mně přichází také dotazy, že občany by zajímalo, co s panem prezidentem je. Já mohu jenom zopakovat, že náš právní řád neukládá nejvyšším ústavním činitelům, včetně pana prezidenta, aby informovali o svém zdravotním stavu. Tím páde ani jakým způsobem,“ řekl Vystrčil. Ten také podotkl, že informace o stavu Zemana čerpá z veřejných zdrojů či Twitteru mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. 

Zeman zažaluje Stehlíkovou za lži. Lékařka trvá na prezidentově deliriu

„Plus mám pocit, že se ke zdravotnímu stavu vyjadřoval i pan premiér. Nezbývá nic než se s tím spokojit s tím, že jaký postup bych já považoval za optimální jsem řekl a na tom si trvám a nic se nemění. Myslím si, že nejbližší dny potom ukáží jestli je třeba dělat nějaké další kroky či nikoliv,“ doplnil předseda Senátu s tím, že informovat o prezidentovi mají především lidé kolem něho. 

„Informovat je odpovědností pana prezidenta, lidí kolem něj a těch, kteří by byli nejblíže napojeni na důsledky, kdyby některé věci přestaly fungovat a oni je museli řešit. Věřím, že všichni tito lidé budou si té odpovědnosti vědomi a budou se tak chovat,“ podotkl Vystrčil. Ten znovu zopakoval, že nebude činit žádné kroky. „Přeji panu prezidentovi, aby všechno zvládl a byl připraven v maximální možné kondici na jednání, která musí následovat po volbách. Věřme tomu, že bude maximálně připraven,“ dodal Vystrčil.

22. září 2021

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat