25. ledna 2013 14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli Olovu nikoho nevyhodil, líčí exporadce další Zemanův faul

Petra Buzková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Buzková | foto: MAFRA - Tomáš HájekLidové noviny

PRAHA Miloš Zeman se při popisu kauzy Olovo dopustil několika faulů. Tvrdí to jeho exporadce Zdeněk Šarapatka, který v srpnu 2000 na policii vypověděl, že hanopis na tehdejší ministryni Petru Buzkovou sepsal jiný Zemanův poradce Vratislav Šíma. Není pravda, že by kvůli Olovu někoho vyhodil, řekl Šarapatka v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Co si myslíte o reakci Miloše Zemana na otázky ke kauze Olovo? 
Pan Zeman nemluví vůbec pravdu a dobře to ví. Nikoho kvůli tomu nevyhodil, jak tvrdí. Já jsem odcházel bez tlaku k 5. říjnu (skandál vypukl v květnu, pozn. red.) na vlastní žádost. Na výpovědi je napsáno, že Zeman je lhář. Za rok jsem vystoupil ze sociální demokracie, protože mě nepodržela, i když v zákoutí mě většina podporovala.

Jak argumentuje Zeman

"V akci Olovo byli podezřelí, aniž by jim byla prokázána vina, dva z mých 50 poradců, a protože jsem nevěděl, kdo to je, pro jistotu jsem vyhodil oba."


Pikantní je, že Šíma (Vratislav Šíma, Zemanův poradce, který spis Olovo sepsal, pozn. red.) evidentně na tom úřadu pracoval dál, i když jen z domova. V pracovním poměru ale zůstal. Kauza skončila tak, že městský státní zástupce i policisté potvrdili, že hanopis sepsal Vratislav Šíma, ale k soudu ho neposlali, protože skutek nepovažovali za společensky nebezpečný.

Lidovky.cz:  Jak si to vysvětlujete?
Týden před tím pan Šlouf, a o tom se také psalo, navštívil Městské státní zastupitelství v Praze. Tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, dnes předsedkyně fanklubu Miloše Zemana, chodila třikrát týdně na Úřad vlády. Nepochybně si tam nepovídali o počasí.

Lidovky.cz:  Měl jste možnost si to se Zemanem vyříkat?
Říkal jsem mu o spisu, on o něm zjevně velmi dobře věděl, což se mu dnes neprokáže. Bude se bránit, že kauza nešla k soudu, jenže zamlčí, že městské státní zastupitelství autorství Šímy potvrdilo, ale Zeman si zařídil, aby to nešlo k soudu.

Buzková: Musel o tom vědět

Server Lidovky.cz kontaktoval i tehdejší ministryni školství Petru Buzkovou, o kauze se ale příliš nechtěla bavit s tím, že se "odstřihla", serveru Lidovky.cz poskytla jen krátké vyjádření:

"Je to dávno a velmi obtížně se to dokazuje, ale nedokážu si představit, že by nic nevěděl."

Lidovky.cz:  Jak po letech celou kauzu vnímáte?
Pachuť nespravedlnosti tam je dodnes, když slyším, že Zeman o tom nemluví pravdu. Chápu, že kampaň vrcholí, nicméně přece jsou principiální věci, kdy kandidát na prezidenta nemůže spoléhat na ztrátu paměti občanů. Vždyť si všichni mohou lehce dohledat, jak kauza probíhala, že nikoho nevyhodil.

Lidovky.cz:  Proč to podle vás riskuje?
Může říct, že neproběhl žádný soud, což je jeho argument.

Zdeněk Šarapatka.

Zdeněk Šarapatka

Lidovky.cz:  Jak na vás kauza dopadla v profesním a osobním životě?
Zeman mi vyblokoval jakékoliv angažmá, na rok a půl mě připravil o práci. Musel jsem improvizovat, protože ve státní správě jsem si neškrtl, vlivní sociální demokraté mi na rovinu říkali, že se bojí mě přijmout. Nakonec mi v roce 2001 hodil laso Gross (Stanislav Gross, exministr vnitra, pozn. red.), jenže pak na zasedání vlády Zeman seřval jeho náměstka Petra Ibla, že mě zaměstnává. Čili i po roce a půl tlačil na to, aby mě vyhodili.

Měl jsem i zdravotní potíže způsobené stresem. Policisté mě třeba neustále upozorňovali, abych si prohlížel vlastní auto. Na druhou stranu jsem přežil a dnes bych to udělal znova.

Kauza Olovo

Reportéři MF DNES přinesli informaci, že mezi poradci tehdejšího premiéra Miloše Zemana vznikl materiál nazvaný Olovo, který měl zdiskreditovat ministryni školství Petru Buzkovou (chemická značka olova Pb se shoduje s iniciály jmenované). Spis mimo jiné obsahoval smyšlené pomluvy o tom, že se Buzková živila prostitucí, týrala svou malou dceru nebo že spolupracovala s StB.

Vedení ČSSD odmítlo, že má se spisem cokoli společného, stejně se vyjádřil i šéf Zemanových poradců Miroslav Šlouf. Zlom nastal v srpnu 2000, kdy jiný Zemanův poradce, Zdeněk Šarapatka, na policii vypověděl, že autorem Olova je Vratislav Šíma. ČSSD reagovala trestním oznámením na neznámého pachatele za to, že se při získávání Olova naboural do počítačů na Úřadu vlády. Tím paradoxně autenticitu spisu potvrdila.

Poté Zeman podal trestní oznámení na reportéry pro pomluvu, které bylo odloženo. Policie nakonec kauzu Olovo uzavřela s tím, že autorem spisu je poradce Šíma; pražské státní zatupitelství jej ale nakonec neposlalo před soud s odůvodněním, že skutek sice spáchal, ale čin nebyl společensky nebezpečný.

Zdroj: Wikipedia

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz