31. ledna 2018 7:29, aktualizováno  15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman na Hradě jmenoval nové soudce. Na veřejnosti se objevil poprvé od voleb

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 126Diskuse
Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení, a částečně nahradí soudce, kteří ve funkci končí. Poprvé od sobotního vítězství v prezidentské volbě se ve středu znovuzvolená hlava státu objevila na veřejnosti.

Ceremoniál měl původně začít ve 14:00, Zeman do místnosti přišel asi o 15 minut později. Za zpoždění se soudcům omluvil. Zdůvodnil to telefonickou gratulací od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Gratulace byla poněkud delší, než jsme oba dva očekávali,“ řekl Zeman.

Jmenování se uskutečnilo v jiném aranžmá než v předchozích letech. V místnosti byl na rozdíl od minulých jmenování soudců umístěn stůl, na kterém ležely připravené dekrety a prezident se o něj po většinu ceremoniálu opíral pravou rukou, zatímco levou se opíral o hůl. Po jmenování také Zeman odešel ještě před přípitkem s novými soudci, kterého se v minulosti zpravidla účastnil.

Miloš Zeman.
Prezident jmenuje soudce na návrh vlády.

Zeman v projevu při jmenování připomněl případy komunálních politiků, kteří byli postaveni před soud za politické rozhodnutí a ve velké většině případů osvobozeni. „Suďte spravedlivě, ale přijde-li vám pod nůž funkcionář malé obce, který trpí úzkostí z toho, že ho zavřou kvůli předražené kanalizaci nebo něčemu podobnému, buďte na něj laskaví a uděláte dobrý skutek,“ řekl novým soudcům.

Prezident jmenuje soudce na návrh vlády. Mezi novými soudci obecných soudů je 13 žen a 12 mužů. Částečně nahradí soudce, kteří končí svou profesní dráhu, a částečně posílí soudy, kde je to nejvíc potřeba kvůli vyrovnání rychlosti řízení.

Šest nových soudců bude působit v obvodu Krajského soudu v Brně. Pět soudců přibude pod Městský soud v Praze, čtyři zamíří do obvodu pražského krajského soudu. Po třech soudcích posílí obvody královéhradeckého a plzeňského soudu, dva soudci přibudou pod Krajský soud v Ostravě a jeden pod budějovický krajský soud. Poslední kandidát zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu.

Zeman jmenoval nové soudce naposledy loni v září. Osmadvacítku nováčků tehdy varoval před braním úplatků.

Od sobotního odpoledne, kdy ve svém volebním štábu v pražském Top hotelu slavil a komentoval své znovuzvolení, se Zeman na veřejnosti neobjevil. Po volbách odpočíval na zámku v Lánech. V pondělí jmenoval 12 rektorů veřejných vysokých škol a univerzit, dekrety ale nedostali na tradičním ceremoniálu na Pražském hradě z rukou hlavy státu, ale o den později v Karolinu od ministra školství. S rektory má hlava státu dlouhodobě napjaté vztahy.

Zeman od zvolení nekomunikoval ani s médii. Krátký rozhovor ve středu vydal server Parlamentnílisty.cz. Zeman v něm uvedl, že chce pokračovat v návštěvách krajů, jejich pořadí bude uzpůsobeno tamnímu volebnímu výsledku v prezidentských volbách. „Mým cílem bude občanům poděkovat,“ řekl Zeman. Na příští týden Zeman plánuje dovolenou. Chce pobývat v Lánech, kde si bude číst.

ČTK
  • 126Diskuse