Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman má posledních 9 dní na doložení 10 milionů na kampaň

Česko

  19:15aktualizováno  22:47
Prezidenští kandidáti mají už 9 dní na to, aby odeslali své účetnictví Senátu ke kontrole. Většina z nich jej už podle svých slov dokončila. Ti, kterým z financí na volební kampaň něco zbylo, věnují peníze na charitu. U některých ale ohledně účetnictví stále panují nejasnosti.

Miloš Zeman krátce po svém vítězství, po jeho boku stojí dcera Kateřina Zemanová - tvář jeho kampaně. foto: ČTK

Jedním z kandidátů, jehož financování kampaně není zatím zcela vysvětlené, je i současný prezident Miloš Zeman. Deset dní před konečným termínem je na jeho účtě doložených 20 milionů korun, zemanovci však účty za kampaň odhadují na 30 milionů. Jeho sok z druhého kola volby, Karel Schwarzenberg, už má vyúčtování své kampaně hotové. Jeho kampaň byla vůbec nejdražší, na konto Schwarzenbergerovi přišlo téměř 36,5 milionu korun.

Prvenství v nejasnostech kolem kapaně ovšem drží Jan Fischer. Není vůbec jasné, jestli stihne do 30. března uhradit milionové závazky. Jeho volební tým konkrétní informace nezná, jasno bude prý až po Fischerově návratu z dovolené 22. března.

Do Senátu zatím nic nepřišlo

Zbylí kandidáti mají ohledně svého účetnictví jasno. Vesměs všichni vědí, kolik využili a kolik věnují na charitu, do Senátu ale zatím nedorazilo účetnictví jediného z nich. "Skutečně je to tak, ještě to nedodal nikdo," potvrdil místopředseda mandátového a imunitního výboru Senátu Jaromír Štětina.

Problémy ale neřeší jen kandidáti. Senátoři totiž přiznali, že jim k auditu kampaní schází kvalifikace. Šéf mandátového výboru proto navrhl oslovit ministra financí Kalouska kvůli uskutečnění auditu externí firmou. Více o auditu čtěte ZDE.

Anketa Lidovek.cz: Jak si stojí účetnictví jednotlivých kandidátů?

Přemysl Sobotka:

"Máme dokončený audit a dotahujeme poslední technické věci. Termín dodržíme, do Senátu účetnictví pošlu nejpozději příští týden. Ve vyúčtování skončím na nule. Ale vše je zaplaceno, v pořádku a průhledné."

Táňa Fischerová:

"Myslím, že už uzavřeno máme. Odesílat budeme tento týden. Zbylo zhruba 10 tisíc korun, které rozdělím mezi projekt Děti ulice a asistenty. Ale je to tak malá částka, že nikomu výrazněji nepomůže. Jde spíše o symbolickou pomoc."

Vladimír Franz:

"Já už jsem měl uzavřeno snad v půlce ledna, takže tuto věc dávno neřeším. Zůstalo necelých 30 tisíc korun, které rozdělím jednou třetinou psímu útulku a dvěma třetinami potřebným dětem."

Zuzana Roithová:

"My už jsme účetnictví uzavřeli a pokud ještě není v Senátu, bude tam každým dnem. Hotové to bylo už zhruba před měsícem.  40 tisíc korun rozdělím, 20 tisíc pošlu na aktivity sdružení starajícího se o hluchoslepé, s kterým spolupracuji již 16 let. 20 tisíc dám na podporu rodiny Zajícových, kteří si pod svá křídla vzali několik cizích dětí a obětovali se pro ně."

Jana Bobošíková:

"Už jsme odeslali do Senátu příjmy a výdaje, teď to už pouze zpracováváme do podoby účetní uzávěrky.
Již jsem odeslala zbylých 3 500 korun Památníku Lidice. Senát mě přes pana Tlustého z mého volebního výboru kontaktoval s naprosto neuvěřitelnou žádostí, abych si o ty peníze z Lidic řekla zpět, dokud se nezkontroluje účetnictví. To jsem samozřejmě odmítla, radši to risknu. Vypadá to, že v tom senátoři mají zmatek."

Jiří Dienstbier:

Podle Zuzany Stöcklové Dienstbierův tým učetnictví dokončuje a chystá se jej odeslat do Senátu ještě tento týden. "Zbývá nám pouhých 700 korun, které odešleme na charitu. Na jakou, to se ještě pan senátor nerozhodl," uvedla Stöcklová.

Jan Fischer:

Ačkoli má posledních několik dní na to, aby uhradil milionové závazky, jeho tým je optimistický. "Věřím,  že vše stihneme. Zatím Jan Fischer plnil vždy to, co mu ukládal zákon," řekl šéf volebního týmu Jann Pirk.

Miloš Zeman:

Tým vítěze prezidentských voleb zatím další podrobnosti neuvedl.

Karel Schwarzenberg:

Podle mluvčího kampaně Marka Pražáka předpokládá Schwarzenberg v účetnictví přebytek v řádu desítek tisíc korun. Zbylé peníze poputují na charitu, komu konkrétně zatím ale Schwarzenberg neuvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!