26. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman má ze mě mindrák kvůli šachu, proto chce zrušit můj úřad, tvrdí Němec

Ministerstvo práce a sociálních věcí musí opravit chyby v projektu sKaret, řekl šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo práce a sociálních věcí musí opravit chyby v projektu sKaret, řekl šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Prezident Miloš Zeman by rád zrušil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle něj je to zbytečná instituce. Po jmenování premiéra Jiřího Rusnoka navíc jeho hrozba získala konkrétnější obrysy. Předseda úřadu, Igor Němec, však vidí za jeho snahou mindrák z federálních let, kdy ho Zeman nedokázal porazit v šachu.

Česko vyhlíží novou vládu:

Důvodem ke slovní potyčce mezi Němcem a Zemanem byl prezidentův výrok, který na adresu Němcova úřadu pronesl při návštěvě Nejvyššího kontrolního úřadu.

"Osobně – a berte to jako další podnět ke zklidnění politické situace - bych uvítal zrušení ÚOOÚ jako naprosto zbytečné instituce, která uděluje pokuty právě tam, kde je žádoucí transparentnost," prohlásil Zeman.

Jenže podle Němce by zrušení úřadu zařadilo vyloučilo Česko z Evropské unie. "Zrušení ÚOOÚ by v důsledku znamenalo vystoupení Česka z EU," reagoval.

Reakce na 'Zemanův' kabinet:

Podle něj je za Zemanovou snahou čistě osobní spor. "S Milošem Zemanem se znám dvacet let, byli jsme spolu ve Federálním shromáždění a tykali jsme si. Jeho koníčkem jsou šachy a když zjistil, že mě nikdy neporazí, a z toho má podle mě celých dvacet let mindrák, by mě rád odvolal. Ale to nemůže. Tak by mi alespoň rád zrušil úřad," řekl Němec serveru Lidovky.cz.

Kdo je nový premiér Jiří Rusnok?

Nelíbí se mu ani prezidentovy výroky na adresu úřadu, které pronesl v Senátu."Ten projev postavil na tom, že první předseda NKÚ předkládal do vlády návrhy na trestní oznámení a vláda mu to schvalovala. Nikdy se to nestalo. Jinými slovy si Miloš Zeman v každém projevu vymýšlí a říká naprosté nesmysly," zlobí se Němec.

khuKarel Hrubeš

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.