Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman míří zpátky do politiky. Ve volbách nastoupí proti Paroubkovi

Miloš Zeman na tiskové konferenci Strany práv občanů 17. prosince v Praze při příležitosti její registrace ministerstvem vnitra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na tiskové konferenci Strany práv občanů 17. prosince v Praze při příležitosti její registrace ministerstvem vnitra. | foto: ČTK

PRAHA Miloš Zeman se rozhodl vrátit na českou politickou scénu. Zeman bude kandidovat ve sněmovních volbách v Ústeckém kraji proti šéfovi své někdejší strany ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

Informoval o tom mluvčí Zemanovy strany a bývalý ministr školství Eduard Zeman. Bývalý premiér změnil svoje dřívější rozhodnutí, že se v politice již nebude angažovat.

Zeman bude kandidovat za svou novou Stranu práv občanů (SPO) ve sněmovních volbách. Ke změně rozhodnutí ho vedlo mimo jiné vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který Zemanovo původní odhodlání nekandidovat označil za zbabělost.

"Svoje konečné rozhodnutí řeknu na krajské konferenci Ústeckého kraje," sdělil Zeman deníku Právo. Ústecká krajská konference SPO se pravděpodobně uskuteční 13. února.

Na Zemana prý naléhaly krajské organizace 

Expremiér podle mluvčího svůj původní záměr změnil kvůli naléhání krajských organizací strany. "Všechny kraje Miloše Zemana vyzvaly, aby kandidoval. Už tam v podstatě Miloš projevil ochotu, že když si to všichni přejí, tak to tedy udělá," uvedl mluvčí Zeman.

Ústecká SPO podle něj na úterním zasedání vyjádřila přání, aby Zeman kandidoval v tomto regionu, "protože to považují za hlavní bojiště voleb". Zeman podle člena organizačního štábu strany Karla Kolínského ohlásil svou kandidaturu během svého nynějšího pobytu na Šumavě.

"Původně jsem kandidovat nechtěl, ale nejmenovaný předseda nejmenované politické strany mě obvinil ze zbabělosti, že odmítám kandidovat," uvedl podle Kolínského Zeman. "Proto jsem se rozhodl, že zdvihnu hozenou rukavici, a protože jsem člověk dobrotivý, který oplácí vržený kámen chlebem, přinesu svůj chléb do Ústeckého kraje, kde čirou náhodou bude kandidovat i nejmenovaný předseda nejmenované politické strany," citoval Kolínský lídra strany.

Zeman sází na podporu nespokojených voličů

Expremiér Zeman už ohlásil, že sází na podporu voličů nespokojených se současnou politickou situací. Žádnou z nynějších parlamentních stran sice nechtěl označit za hlavního protivníka své strany, nejčastěji se ale vymezuje vůči ČSSD. Do Zemanovy strany směřuje řada sociálních demokratů.

Někteří z nich už ČSSD opustili nebo z ní byli vyloučeni. Přípravný výbor SPO je složen z bývalých ministrů Zemanovy vlády. Politologové soudí, že SPO by mohla odebrat hlasy ČSSD, která by se tak ocitla na druhé koleji za ODS.

Strana práv občanů byla založena v říjnu, před dvěma týdny byla oficiálně zaregistrována a ustavující sjezd, na němž má schvalovat volební program, má mít koncem března. SPO by podle Zemana měla prosazovat posílení přímé demokracie, ale i zahraničních protiteroristických vojenských misí na úkor ostatních aktivit armády. Návrh programového prohlášení obsahuje také řešení hospodářské krize, odmítnutí školného a zdravotnických poplatků a požadavek zákona o prokázání původu příjmů a majetku jako klíčového protikorupčního opatření.

Vyjádření ČSSD k rozhodnutí Miloše Zemana

Nejen proto, že se tak závažný názorový obrat nesděluje v den všeobecného veselí, ale i proto, že tento názorový veletoč sdělují za Miloše Zemana jeho "přátelé", kteří jej "jednomyslně vyzvali", a kteří jej asi stále "jednomyslně přesvědčují", nevěříme, že by Miloš Zeman s konečnou platností svou kandidaturou v Ústeckém kraji potvrdil, že jeho jediným cílem je poškodit ČSSD.

Petr Dimun, vedoucí PR a marketingu ČSSD 

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?