Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Mynář bude mít na Hradě vždy důstojné místo i bez prověrky

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto: ČTK

Mynář by v určité funkci na Hradě podle Zemana mohl zůstat i bez prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, řekl Zeman Parlamentním listům.

Otázka na prezidenta tedy zněla, zda za tím nelze vidět tlaky či útok na jeho osobu prostřednictvím Mynáře. „Jsem přesvědčen, že takové podezření je plně zdůvodnitelné. Bezpečnostní informační služba vydala panu kancléři pozitivní osvědčení a toto pozitivní osvědčení bylo utajováno až do doby, než se dostalo do Národního bezpečnostního úřadu, ze kterého unikají informace horem dolem,“ sdělil ParlamentnímListům.cz prezident Zeman.

Anketa

Má pravdu Jiří Ovčáček, že prověrka Vratislava Mynáře veřejnost nezajímá?

Ano. 53
Ne. 1079

„Takže je to úřad, který nemá ani elementární informační ochranu. Nechť si laskavý čtenář učiní obrázek o efektivitě práce tohoto úřadu sám,“ napadl prezident instituci, která rozhodovala o prověrce hradního kancléře.

Mynář už rozhodnutí o výsledku prověrky obdržel, média o něm ale zatím neinformoval. Kdy tak učiní, není jasné. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v pátek ČTK řekl, že se o věci s Mynářem nebavil. „Já považuji některé věci za důležitější, například otázku prezidentské standarty a jejího zneuctění,“ konstatoval s tím, že prezidenti republiky a kancléři se mění, ale prezidentská standarta zůstává.

Prověrka veřejnost nezajímá

Ovčáček také vyjádřil přesvědčení, že záležitost kolem prověrky veřejnost nezajímá, věnují se jí podle něj jen média. Věc nyní podle hradního mluvčího zůstává výhradně v rukou kancléře.

Hradní kancléř o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedla dříve média. Důvody údajného negativního rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je u podobné nemovitosti obvyklé.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...