Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Mynář obešel lékaře, ÚVN se od návštěvy a výroků předsedy sněmovny Vondráčka distancovala

Vratislav Mynář přijel do nemocnice za Milošem Zemanem. (20. září 2021) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k prezidentovi Miloši Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil. V tiskové zprávě to večer uvedla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke.
  7:14

Nikdo ze zdravotnického personálu nebyl setkání přítomen. Nemocnice se také distancuje od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu. Neoprávněný vstup prověří.

„ÚVN nemůže potvrdit v médiích prezentovaný průběh a obsah setkání, neboť mu nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu ÚVN. ÚVN se rovněž distancuje od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta, informace o zdravotním stavu pana prezidenta byly poskytnuty výhradně jeho nejbližším,“ uvedla Zinke.

Vondráček po setkání s prezidentem v ÚVN novinářům řekl, že Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu a že podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny.

Zeman je schopen úřadu, citoval mi německého klasika, řekl Vondráček

Setkání podle Vondráčka fotil ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta Vladimír Kruliš. „Je to vyfocené. Ale nebudeme fotku zveřejňovat. Existuje i fotka, jak podepisuje svolání sněmovny. A také, jak jsem s ním já. Předpokládám, že jsem na fotce také,“ uvedl pro Aktuálně.cz Vondráček.

14. října 2021

Návštěvy dohodnout předem, žádá ÚVN

Nemocnice zároveň žádá, aby další oficiální návštěvy mimo okruh lidí blízkých byly v zájmu prezidenta vždy dohodnuty s ošetřujícím lékařem Miroslavem Zavoralem.

Zeman podle Vondráčka v nemocnici podepsal rozhodnutí, kterým svolal stálé zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu. Dokument Vondráčkovi osobně předal. „Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Samozřejmě je nemocný, takže leží na jednotce intenzivní péče,“ řekl Vondráček, podle kterého šlo o příjemné a lidské setkání.

Zeman se podle dosluhujícího šéfa Sněmovny chce setkat s dalšími politiky, až nebude na JIP a lékaři ho přesunou na standardní pokoj. Lídr koalice SPOLU Petr Fiala, jímž vedená koalice vyhrála ve volbách, ve středu řekl, že požádal kancléře Mynáře, aby mu zařídil schůzku se Zemanem. Setkat se s prezidentem, až bude na standardním pokoji, chce také premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Ten se také k případu Vodráčka vyjádřil. „O návštěvě jsem nevěděl, a pokud byla bez vědomí lékařů, tak je to nepřijatelné a distancuju se od této záležitosti,“ sdělil premiér redakci iDNES.cz

Banánová republika, zní z opozice

Opoziční politici počínání Mynáře a Vondráčka ostře kritizují.

„Předseda Sněmovny Vondráček s trestně stíhaným kancléřem Mynářem si dělají z občanů dobrý den a z Česka banánovou republiku. Je to naprosto nedůstojné úřadu nejvyššího a třetího nejvyššího ústavního činitele v zemi,“ řekla pro iDNES.cz předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

„To jako fakt? Bez vědomí lékařů se vplíží na JIPKu předseda sněmovny za zády lékařů, zavtipkují, popovídají a pak podepíše pan prezident svolání ustavující schůze sněmovny?“ napsal na Twitter předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Vondráčka přirovnal k užitečnému idiotovi.

Pobouřen je i europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Bez vědomí lékaře tam kancléř dotáhl předsedu Vondráčka, který pak do médií prohlašoval, že je prezident v dobré náladě a směje se zprávám o vlastní smrti. To je hodně silná káva!“ uvedl.

Prezident Zeman opustil nemocnici po plánovaném pobytu ve druhé polovině září: 

22. září 2021

Hrad je terčem kritiky kvůli (ne)informování

Hrad čelí dlouhodobé kritice kvůli informování o prezidentově zdravotním stavu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na čtvrteční odpoledne ohlásil na Hradě briefing, na kterém vystoupila prezidentova žena Ivana s dcerou Kateřinou. Podle manželky Ivany prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Spekulace o zdravotním stavu označila za minimálně neetické. Novináři neměli možnost pokládat dotazy.

Ústav práva: Veřejný zájem převažuje, Hrad musí víc mluvit o Zemanově zdraví

Na prezidentova kancléře se už dříve obrátil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Chce vědět, jaká je prognóza dalšího vývoje Zemanova zdraví. Podle některých politiků by se Parlament měl zabývat tím, zda prezidenta nezbaví pravomocí pro neschopnost zastávat úřad. Podle některých ústavních právníků by ale byl takový postup několik dní po začátku hospitalizace předčasný.

Důvodem Zemanova převozu do nemocnice byly podle nedělního vyjádření Zavorala komplikace provázející chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat