Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Americe dostal šéf BIS prestižní ocenění, Zeman ho ale na generála opět nepovýší

Česko

  21:24aktualizováno  21:38
PRAHA - Prezident Miloš Zeman pravděpodobně povýší na generála Petra Procházku, řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Procházku v minulosti Zeman dvakrát povýšit odmítl, stejně jako šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. K němu prezident řekl, že argumentů proti jeho jmenování do generálské hodnosti přibylo. Povýšení obou navrhla vláda.

Na pohřeb bývalého ředitele civilní rozvědky Iva Schwarze dorazil i šéf BIS Michal Koudelka. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ocenění práce českých zpravodajců. Šéf BIS Koudelka doprovodí Babiše do centrály CIA

„Dvakrát ho odmítnout byl dostatečný trest za to, že toleroval, že příslušníci jeho jednotky měli na helmách esesácké symboly. Takže velmi pravděpodobně ho tentokrát jmenuji,“ řekl Zeman o Procházkovi. V případě Koudelky k argumentům proti jeho jmenování do generálské hodnosti podle prezidenta přibyly další. „To byl zásah BIS do výkladu výchovy nebo výuky dějin,“ řekl. Koudelka je podle prezidenta také spoluzodpovědný za kauzu Huawei. Už počátkem dubna mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček uvedl, že pokud vláda opět Koudelku na jmenování generálem navrhne, bude Zeman postupovat jako v minulosti. 

‚Není to člověk na svém místě‘

BIS ve své výroční zprávě napsala, že moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se pak kvůli tomu v polovině ledna sešel s šéfem BIS Koudelkou. Zeman ho za to už dřív kritizoval, schůzku označil za hrubou chybu. Koudelka poté odmítl, že by BIS chtěla určovat, co se má a nemá ve školách učit.

Výrobky Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad. Firmy se musí podřídit čínským zpravodajcům

S varováním před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE, které loni před Vánocemi vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), spojoval Zeman BIS už dřív. V lednu prezident uvedl, že ředitel NÚKIB Dušan Navrátil a Koudelka ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně uvedl, že není pravda, že NÚKIB v tomto případě postupoval společně s BIS. O potenciálním nebezpečí pro ČR, které může představovat rostoucí podíl Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu, psala BIS dříve, ve výroční zprávě za rok 2013.

Plácající čučkaři? Letos jsme ochromili síť ruských špionů, vzkazuje Zemanovi šéf BIS

Prezident v minulosti o Koudelkovi prohlásil, že není člověkem na svém místě. Kritizoval také poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varuje například před ruskými a čínskými agenty. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. BIS kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období.

Medaile od CIA

Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka počátkem března v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) převzal ocenění za zahraniční spolupráci. Podle lidí z branže je ocenění prestižní. „Uděluje se při výjimečných příležitostech. Nedostává to každá návštěva,“ řekl LN bývalý ředitel civilní rozvědky a někdejší ministr vnitra František Bublan.

EXKLUZIVNĚ: Bez kamer a v přísném utajení. Šéf tajné služby dostal medaili CIA

„Toto nejvýznamnější ocenění, které CIA dává, beru nejen jako ocenění své práce, ale především jako ocenění práce BIS,“ sdělil Koudelka na počátku dubna, kdy LN o události informovaly. Setkání v sídle CIA Langley provázelo přísné utajení. Bod nebyl v oficiálním programu cesty do USA. Koudelka letěl zvláštním letounem, který odstartoval z pražských Kbel krátce po odletu vládní delegace. 

Babiš centrálu CIA navštívil počátkem března během své třídenní návštěvy Spojených států, která vyvrcholila setkáním s prezidentem Donaldem Trumpem. O Koudelkově účasti na jednání v CIA média spekulovala. Premiér pak před schůzkou ani po ní nechtěl obsah jednání komentovat. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) byla tématem patrně spolupráce tajných služeb, boj s terorismem a kybernetická bezpečnost.

Brigádní generál

Návrhy na jmenování do generálské hodnosti vláda schválila minulý týden. U Koudelky jako důvod uvedla vysoké profesní a osobní kvality a velmi dobré výsledky, kterých kontrarozvědka dosahuje. Koudelka by podle představ vlády měl získat hodnost brigádního generála, stejně tak i Procházka. Vláda navrhla povýšit do generálské hodnosti také další zástupce armády, hasičů, policie a Vězeňské služby. 

Autoři: ,