24. listopadu 2015 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman na Hradě je větším rizikem, než jeho příznivci. ‚Výlet‘ kritizují i blízcí prezidenta

Příznivci prezidenta Miloše Zemana sedí na vzácných křeslech na Pražském hradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příznivci prezidenta Miloše Zemana sedí na vzácných křeslech na Pražském hradě. | foto: Česká televizeReprofoto

PRAHA Exkluzivní prohlídka Hradu pro podporovatele prezidenta je bez bezpečnostní kontroly selháním, zní i od blízkých Miloše Zemana. Pro kritiky hlavy státu je však největším bezpečnostním rizikem právě sám Zeman. „Máme ústavou zaručenou rovnost před zákonem, nikoliv před prezidentem,“ tvrdí neúspěšný prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg.

Ani ne týden po masakru v Paříži a po zpřísnění bezpečnostních opatření po akci skupiny Ztohoven, která vyvěsila červené trenky místo standarty, se 17. listopadu dostala do veřejnosti uzavřených prostor Hradu skupinka obdivovatelů Miloše Zemana. Bezpečnost šla stranou. Jak ukázal pokus České televize, k sympatizantům se mohl dostat kdokoliv. U vchodu do Hradu pak nikdo nekontroloval ani občanku.

Server Lidovky.cz se politiků a známých osobností zeptal, zdali je podle nich vpuštění skupiny příznivců Zemana na Hrad bez řádné kontroly rizikové.

Martin C. Putna

Martin C. Putna

Martin C. Putna, literární historik a kritik

Největší bezpečnostní riziko této země je Miloš Zeman, napojený na Rusko a domácí extrémisty. Toto už je jen detail.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg

Máme ústavou zaručenou rovnost před zákonem, nikoliv před prezidentem. Za císaře pána se zpívalo: „ať z vůle moc mu plyne...“ Teď by bylo vhodné: „ať mu zvůle moc mu plyne...“

Roman Týc, umělec ze skupiny Ztohoven

Roman Týc krade policistům čepice

Roman Týc

Za skupinu Ztohoven musím říct, že nemáme v plánu se vyjadřovat ke každému prdu z kanceláře Miloše Zemana.

Alexandr Vondra jako svědek v kauze Jany Nagyové (Nečasové).

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra, exministr obrany
Vzpomínám si, jak takové prohlídky pro své příznivce organizoval v Bílém domě i Bill Clinton. Ale fakt, že šli v této době mimo bezpečnostní kontrolu, je obrovským selháním.

Předseda SPO Jan Veleba.

Předseda SPO Jan Veleba.

Jan Veleba, předseda SPO
„Pokud tam nebyla bezpečnostní prohlídka, v pořádku to asi není,“ řekl pro Rozhlas.

Petr Gazdík, 1. místopředseda STAN

Petr Gazdík

Petr Gazdík

Po 26 letech zase platí: „Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější.“ Je smutné, že to zažíváme v souvislosti se 17. listopadem. Ještě smutnější je, že zavírá Albertov a mohou tam jen vyvolení. To je mnohem nebezpečnější, než ohrožení bezpečnosti na Pražském hradě.

Mynář: reportáž jsem neviděl, sedání na historická křesla byla chyba

V rozsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz kancléř Vratislav Mynář přiznal, že na reportáž České televize mu chodí řada reakcí. Sedání sympatizantů prezidenta na historická křesla byla ale podle Mynáře chyba: „Musím se zeptat toho daného průvodce nebo průvodkyně, proč k tomu došlo,“ řekl.

Vratislav Mynář.

Vratislav Mynář.

jzlJakub Zelenka

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.