10. března 2019 17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se svými příznivci slavil šest let ve funkci. Zazpívala mu šansoniérka Mathieuová

Prezident Miloš Zeman hovoří na Pražském hradě před koncertem pořádaném k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman hovoří na Pražském hradě před koncertem pořádaném k... | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman v neděli na Pražském hradě poděkoval několika stovkám svým příznivcům za podporu nejen v kampani před loňským znovuzvolením hlavou státu. Na oslavě šesti let ve funkci dorazil mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou. Prezidentovi a jeho hostům pak zazpívala francouzská šansoniérka Mireille Mathieuová.

Zeman zve své příznivce na Hrad počátkem března každoročně, aby s nimi oslavil završení dalšího roku na pozici hlavy státu. Poprvé vyhrál volby v roce 2013, druhého mandátu se ujal před rokem.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na začátku týdne řekl, že by mělo do Španělského sálu přijít asi 1000 hostů. Podle zpravodaje ČTK mezi nimi jsou například ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), bývalí ministři vnitra a zahraničí Martin Pecina a Jan Kohout nebo předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová akci na Pražském hradě moderovala.

Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová akci na Pražském hradě moderovala.

Zeman se v krátkém projevu na úvod setkání nevěnoval politickým tématům. Uvedl, že na rozdíl od minulých oslav nezazní árie z Rusalky. „Když ji slyšíte pořád, není to k poslouchání,“ uvedl. Zároveň oznámil, že hlavní hvězdou večera bude šansoniérka Matthieuová. Na závěr projevu popřál manželce hradního kancléře Vratislava Mynáře Alexandře, která slavnostní večer uváděla, aby se jí narodilo zdravé dítě.

Mathieuová do Prahy zavítala v rámci evropského turné Made in France. Dvaasedmdesátiletá zpěvačka vyprodala dva veřejné koncerty, které se konaly v pátek a v sobotu v Kongresovém centru. Na první z nich se přišla podívat i manželka prezidenta Ivana Zemanová, stejně jako na koncert v roce 2017. Idea dnešního koncertu podle Ovčáčka vznikla loni v červnu, kdy se Zeman a jeho manželka setkali s francouzskou zpěvačkou na Pražském hradě.

Po úmrtí Charlese Aznavoura je Mathieuová jednou z posledních žijících zástupkyň slavného francouzského šansonu. Do hudební historie se zapsala mimo jiné díky skladbám Mon credo, Qu`elle est belle či Mon bel amour d`été, ale také typickým účesem, který se stal ve své době módním hitem. Spolupracovala s hvězdami jako Julio Iglesias, Frank Sinatra, Tom Jones, Paul Anka i s nedávno zesnulým Aznavourem.

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě před koncertem pořádaném k šestému...

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě před koncertem pořádaném k šestému výročí jeho prezidentské inaugurace.

ČTK