Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman na Hradě? To by byl návrat marasmu, tvrdil Sobotka

Česko

  16:00aktualizováno  17:27
PRAHA - Návrat takového marasmu nepřipustím, prohlásil v roce 2011 předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na dotaz, zda strana v přímé volbě prezidenta podpoří Miloše Zemana. Tato slova jsou však zapomenuta. Nyní šéf strany voličům radí: dejte hlas raději Zemanovi.

Bohuslav Sobotka komentuje práci ministra financí Miroslava Kalouska. foto: ČTK

Server Lidovky.cz vyhledal několik výroků, ve kterých se Sobotka vyjadřoval k prezidentské kandidatuře Miloše Zemana. Vždy byl vůči němu jednoznačně kritický. Po prvním kole volby vzal však Zemana na milost. "Žádáme občany, aby v druhém kole volby zvážili podporu Miloše Zemana jako kandidáta, který není spojen se současnou pravicovou vládní koalicí," podpořil ho Sobotka.

Sobotka o možnosti, že bude Miloš Zeman kandidovat

- 3. září 2011, Právo

"Nechci, abychom se vrátili do marasmu, ve kterém byla soc. dem. v letech 2002, 2003. Jestli někdy budu muset bouchnout do stolu, tak právě v takové chvíli. Návrat takového marasmu nepřipustím."

Sobotka: Zahraniční politiku Zemana odmítám

- 25. 10. 2012, blog Aktuálně.cz

"Pokud se prezidentský kandidát Miloš Zeman chystá českou zahraniční politiku v budoucnu zatížit podporou agresivních vojenských řešení typu 'preventivního úderu na Írán' namísto mírové diplomacie, je dobře, že to říká dopředu a jasně. Každý občan se podle toho může rozhodnout, až půjde v lednu příštího roku volit nového prezidenta."

K TÉMATU:

Sobotka: Zeman nám sebral klíčová procenta

- 12. července 2012, Český rozhlas

"Miloš Zeman není levicový sociálně demokratický kandidát. On v těch minulých letech několikrát výrazně pomohl české pravici, ať s Melčákem, nebo s Pohankou, nebo ve volbách v roce 2010, kde jeho vzdor strana, kterou si založil, sebrala sociální demokracii klíčová procenta, která pak chyběla v součtu celé levici."

Naopak konzistentní je ve svém názoru Lubomír Zaorálek. Zemana v minulosti mnohokrát kritizoval a tomu také odpovídá jeho současný postoj: na rozdíl od ČSSD odmítl Zemana podpořit. Důvody vysvětlil na svém blogu.

Zaorálek: Zeman je Klausovo dvojče

- 11. ledna, blog Aktuálně.cz

"Miloš Zeman, to je takové Klausovo dvojče. Prezidentský kandidát Zeman nám před očima předvádí totálně černě financovanou volební kampaň. Jeho od jara vedená kampaň stojí desítky milionů korun, odhady mluví o sto milionech, ale Zemanova partička bez uzardění uvádí 5-8 milionů. Ne nadarmo uvádí server Demagog.cz, že Zeman si ve všech údajích a výrocích, které vypouští z pusy, vymýšlí suverénně nejvíc ze všech kandidátů.

Na "seznamu zrádců"

Vzpomínáte si ještě na "seznam 27 zrádců", tedy seznam 27 zákonodárců ČSSD, kteří měli zradit Miloše Zemana při volbě prezidenta v roce 2003?

Zda je seznam skutečně pravdivý, není dosud jasné. Volba byla tajná. Každopádně je na něm jak jméno Lubomír Zaorálek, tak Bohuslav Sobotka. Deklarovali podporu Zemanovi, hlas ale nakonec údajně hodili Václavu Klausovi.

Budou tentokrát volit tak, jak nahlas tvrdí?

Miroslav Šlouf a jeho lidé si jsou jisti, že jim toto všechno nakonec projde, a úspěch tradičně posvětí jakékoliv prostředky. Nakonec skoro jediný větší zdroj peněz, který oficiálně uvádějí, jsou příspěvky od exekutorů. Jak uvedly Hospodářské noviny, přiznávají milion od soudního exekutora a předsedou strany SPOZ je člověk, který má podíl ve firmě, jež dělá exekuce pro pražský dopravní podnik. ... Jestli je Zeman levicový kandidát, tak velmi zvláštního ražení! Především je to bílý kůň peněz a zájmů, o kterých nemáme vědět vůbec nic." 

Zaorálek se děsí Zemanovy zahraniční politiky

- 10. ledna, Česká pozice

"Zemanova dopadu na zahraniční politiku bych se děsil. Zvlášť závěr jeho úřadování v premiérské funkci byla chmurná zkušenost."

Dienstbier hlas Zemanovi nedá

Podobně jako Zaorálek, ani neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier (ČSSD) Zemana podle svých slov nepodpoří.

Vadí mu jeho spolupráce s Miroslavem Šloufem a tvrdí také, že je Zeman propojený na pražského kmotra Tomáše Hrdličku. Zeman podle něj také ČSSD poškodil, když pomohl sestavit vládu Mirka Topolánka (podpořil přeběhlíky Melčáka a Pohanku) a založil stranu SPOZ, čímž odebral hlasy ČSSD.

Zeman podle Dienstbiera rozhodně není levicový kandidát.

Autoři: ,