Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman na Národní třídě v roce 1989 nebyl, tvrdí člen vyšetřovací komise Hulík

Česko

  20:39
PRAHA - Opakované tvrzení prezidenta Miloše Zemana, že se sám zúčastnil událostí revolučního 17. listopadu 1989, vyvrací advokát Milan Hulík. „Pan prezident tam tehdy nebyl. Jsem schopen mu to dokázat na 99 procent,“ uvedl.

Policejní kordon 17. listopadu 1989 proti demonstrantům na Národní třídě v Praze. foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman na 25. výročí 17. listopadu nebude vzpomínat v dobrém. Na pražském Albertově, kde odhalil pamětní desku k 25. výročí sametové revoluce, ho vypískaly stovky lidí a dokonce na něj házeli rajčata a vajíčka. „Nebojím se vás, jako jsem se nebál pře 25 lety,“ pronesl ke rozvášněnému davu prezident. A zopakoval, že on byl mezi posledními 2000 demonstrantů, které na Národní třídě obklíčily jednotky komunistické policie. Co následovalo, je už známé - brutální zákrok, který odstartoval pád komunismu.

Jenže tvrzení Zemana o účasti na závěru pochodu studentů vyvrací v Deníku.cz Milan Hulík, někdejší člen parlamentní komise pro vyšetřování událostí 17. listopadu. „Pan prezident má ale pravdu, když říká, že se tehdy na Národní třídě nebál, bát se totiž ani nemohl, protože tam tehdy nebyl! Jsem schopen mu to dokázat na 99 procent,“ napsal Milan Hulík.

Nepřehlédněte

Advokát Hulík také tvrdí, že prezidentovo tvrzení může snadno vyvrátit. Vyšetřovací komise se tehdy totiž snažila detailně mapovat události tohoto dne, aby zjistila, co se stalo a kdo stál za zákrokem proti demonstrantům.

„Žádná z těchto komisí se nesetkala se svědkem Ing. Milošem Zemanem z Národní třídy,“ dodal. Vzhledem k tomu, že už tehdy byl Miloš Zeman veřejně známou osobou, označil Hulík za nemožné, aby ho tehdejší komise nevyslechla.

Podle Hulíka se navíc prezident usvědčil sám, to když řekl, že zákrok tehdejšího režimu proti demonstrantům „žádná krvavá řež nebyla“.„Zcela odlišný popis průběhu surového zákroku panem prezidentem je dalším důkazem, že na demonstraci nebyl. Nešlo vůbec o nějaký strejcovský zásah příslušníků LM (kteří na Národní třídě třídě nebyli), jak to líčí pan prezident, ale o útok speciální jednotky, navíc s posilou ještě vycvičenějších tzv. Červených baretů,“ napsal Hulík v Deníku.cz.

Odpůrci na Zemana pískali a házeli vejce:

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat