Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman: Povinné očkování je jediná cesta z krize. Uvažujme podobně jako Rakousko

Český prezident Miloš Zeman (18. května 2021) foto: Profimedia.cz

Prezidenti zemí Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) v pondělí ve společném prohlášení vyzvali své spoluobčany k očkování proti covidu-19. „Epidemická situace v našem regionu je vážná a nová varianta koronaviru ji může zhoršit, a proto vyzýváme všechny, aby se co nejdříve nechali očkovat proti covidu-19,“ citovala z prohlášení agentura MTI.
  16:08

Prezidentské schůzky v Budapešti se zúčastnili polský prezident Andrzej Duda, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a hostitel János Áder. Český prezident Miloš Zeman se ze zdravotních důvodů připojil k jednání on-line.

Země Visegrádu by měly podle Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění covid-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl Zeman během budapešťského summitu podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

„Uvažujme podobně jako Rakousko o povinném očkování, protože se zdá, že je to opravdu jediná cesta, jak se z té covidové krize dostat,“ řekl Zeman ostatním prezidentům. „Všichni politici se bojí říci, že jediným řešením je povinné očkování, protože by ztratili hlasy. Já si to mohu dovolit, protože já už po deseti letech končím ve funkci prezidenta,“ dodal.

Očkovací ‚mobilizace‘: výhled na povinnou vakcinaci některých Čechů otevírá nová i stará centra

Duda řekl, že společné prohlášení prezidenti přijali kvůli obavám o životy a zdraví spoluobčanů a o normální fungování společností a ekonomik. „V Polsku více než 90 procent pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze koronavirem jsou lidé, kteří nebyli očkováni,“ uvedl Duda a dodal, že očkovaní lidé, kteří onemocní covidem-19, mají jen mírné příznaky. Čaputová v Budapešti podle MTI zdůraznila, že všichni prezidenti zemí V4 věří, že „očkování je nejlepší a jediná strategie k zastavení dalšího rozvoje této nemoci“.

Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily.

K povinnému očkování některých profesních skupin a seniorů se přiklání vláda v demisi. V pondělí tuto myšlenku podpořil i Ústřední krizový štáb, povinně očkovat by se podle něj měli zdravotníci, sociální pracovníci, členové záchranného systému, vězeňská služba, vojáci, dobrovolní hasiči u některých jednotek a lidi nad 60 let. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí novinářům řekl, že nyní by mělo ministerstvo zdravotnictví navrhnout znění vyhlášky o povinném očkování.

O povinné vakcinaci pro některé profese a lidi nad 60 let stát uvažuje kvůli zesilující epidemii koronaviru. Vláda otevřela debatu minulé pondělí, nyní podle Hamáčka jedná skupina na úrovni náměstků. Představitelé příští vlády se k povinnému očkování zatím stavěli odmítavě.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dříve také uvedl, že vybrané profese a lidé nad 60 by měli být podle odborníků úplně naočkovaní 1. února. Povinné očkování některých profesí podle něj podpořili i hejtmani.

Zeman je očkován i třetí, posilující dávkou. Test na koronavirus měl pozitivní po čtvrtečním návratu do Lán po měsíc a půl dlouhém pobytu v nemocnici. Byl proto poté převezen zpět do Ústřední vojenské nemocnice, kde mu byly podány protilátky.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat