25. října 2013 21:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud bude mít vítěz problém sestavit koalici, pomůžu mu, řekl Zeman

Miloš Zeman už odvolil. Svůj lístek vhodil do urny na Lužinách.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman už odvolil. Svůj lístek vhodil do urny na Lužinách. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Prezident Miloš Zeman by chtěl o nové vládě začít jednat až po ustavení sněmovny. Při sestavování kabinetu bude respektovat vítěznou stranu. Pokud by ale vítěz měl problém dát koalici dohromady, pokusí se mu prý pomoci. Zeman to řekl odpoledne poté, co ve volební místnosti v základní škole na pražském sídlišti Lužiny odevzdal svůj hlas. Koho volil, neprozradil. Už dřív ale řekl, že dá svůj hlas zemanovcům.

"Budu samozřejmě respektovat úspěch té strany, která ve volbách uspěje, to je samozřejmé. Pokud jde o postup vytvoření koalice, tak to záleží i na jednáních mezi stranami, prezident se nemá plést do všeho. Pokud by se ukázalo, že koalice je obtížně sestavitelná, tak vzhledem k tomu, že jmenuji nejen premiéra, ale i vládu, tak se samozřejmě pokusím vítězi voleb pomoci," řekl České televizi po odevzdání hlasu Zeman.

"Hanba, hanba"

V době, kdy Zeman volil, zkontrolovala policie totožnost muže, který před volební místností vykřikoval "Hanba, hanba".  Řekl to mluvčí pražské policie Jan Daněk. Muž se tím ale podle něj nedopustil ani přestupku, ani trestného činu

Poté zopakoval, že dá šanci na sestavení kabinetu představiteli vítězné strany. Nemusel by to tedy být její předseda. Zeman předpokládá, že by o nové vládě s politiky začal jednat až po ustavení Sněmovny.

"Nejdřív musí proběhnout ustavující schůze sněmovny, tam se volí předseda, což někdy trvá dosti dlouho, a teprve potom začínají jednání o vládě, protože vláda má dostat do 30 dnů důvěru, a není-li Sněmovna akceschopná, to znamená, nemá-li zvoleného svého předsedu, tak ani nemůže z tohoto hlediska zasedat a důvěru projednávat," uvedl prezident.

Zeman v doprovodu své manželky Ivany dorazil do volební místnosti nedaleko jejich bytu na sídlišti Lužiny krátce po 17:00. Pár se pozdravil s komisí. Po zaregistrování hlava státu odešla za plentu. První dáma mezitím s obálkou a hlasovacími lístky v ruce vyčkávala.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!