Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Odchod z Afghánistánu mění situaci, výdaje dvě procenta na obranu už nebudou nutné, míní Zeman

Prezident Miloš Zeman (vlevo) jednal 22. září 2021 v Lánech s poslancem ODS Pavlem Blažkem (uprostřed) a s šéfem ODS Petrem Fialou. foto: MAFRA

Odchod vojáků z Afghánistánu podle prezidenta Zemana mění situaci. Nadále už není potřeba směřovat k výdajům dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, míní. Po dnešním jednání v Lánech to řekl předseda ODS Petr Fiala, jeho strana s tím nesouhlasí.
  16:12

Rozpočet ministerstva obrany by příští rok měl činit 92,02 miliardy korun, v roce 2023 pak 99,9 miliardy korun. O rok později by měl vzrůst na 109,5 miliardy korun, čímž by se výdaje na obranu českého státu dostaly zhruba na 1,6 procenta HDP.

Česko se přitom zavázalo, že v té době už bude vydávat na svou obranu dvě procenta HDP. Ministr obrany Lubomír Metnar nedávno označil růst rozpočtu a směřování ke dvěma procentům za důležité.

„Podle nás je správné, aby Česká republika svůj závazek plnila, ta dvě procenta by byla dobrá i pro podporu našeho průmyslu, inovací v České republice a z hlediska naší bezpečnosti,“ řekl Fiala. Kromě něj se schůzky zúčastnil občanskodemokratický poslanec Pavel Blažek.

Z Afghánistánu se letos po téměř dvaceti letech stáhla spojenecká vojska, k moci se dostalo radikální hnutí Tálibán. Zeman stažení aliance ze země opakovaně kritizoval. Domnívá se, že Tálibán v Afghánistánu vytvoří teroristické centrum a obnoví se teroristické útoky po celém světě.

Zemana dnes propustili z Ústřední vojenské nemocnice

Zeman byl ve středu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, ve které strávil osm nocí. Lékaři ho v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, život ohrožující problémy podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nenalezli.

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident podle nich trpí mírným vyčerpáním a dehydratací, dostával proto infuze. Pražský hrad označuje více než týdenní pobyt v nemocnici za rekondiční.

„Je to stále tentýž Miloš Zeman. Kdo očekával, že se z něj po pár dnech v nemocnici stal nějaký Milošek Zemánek, tak se hluboce mýlí. Pan prezident je zcela připraven na složitou povolební šachovou partii. Mluvili jsme o různých možnostech,“ řekl Blažek. „Prosím každého, aby nepodceňoval jeho myšlenkové schopnosti,“ dodal.

Hlava státu se po návratu z nemocnice sešla s ministryní financí Alenou Schillerovou a i se šéfem hnutí SPD Tomiem Okamurou.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat