29. května 2019 13:40, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman navrhl Babišovi, aby počkal s odvoláváním Staňka na výsledky ministrem podaného trestního oznámení

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman v dopise navrhl premiéru Andreji Babišovi (ANO), aby počkal v případě odvolávání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) na výsledky trestního oznámení, které Staněk podal. Babiš to oznámil ve středu.

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček poslal Babišovi avizovaný dopis s žádostí o Staňkovo odvolání. Odeslání dopisu potvrdil bez dalších podrobností. Babiš řekl, že prezidenta o ministrovo odvolání na základě dopisu požádá. S Hamáčkem se podle informací z Lidového domu setká ve čtvrtek.

Zeman v úterý po setkání se Staňkem odmítl přijmout jeho demisi. Zdůvodnil to tím, že Staněk odhalil na ministerstvu kultury „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán. „Pro další postup doporučuji vyčkat výsledků trestního oznámení, které docent Staněk podal ve věci rozkrádání ve svém resortu,“ napsal prezident Babišovi.

Oznámení podal na Fajta, Soukupa a jeho předchůdce

Staněk podal trestní oznámení na bývalého ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, ale také na dva bývalé ředitele Muzea umění v Olomouci, a to odvolaného Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Babiš ale na středeční tiskové konferenci na veletrhu IDET v Brně hovořil pouze o trestním oznámení na Fajta. Prezident mu v dopisu napsal, že Staněk neudělal nic špatného, rozkryl údajné praktiky, které jsou v rozporu se zákony a podal trestní oznámení. „Že zkrátka Národní galerie nefungovala ekonomicky transparentně, to je ten důvod, proč prezident odmítl tu demisi,“ řekl Babiš. Policie trestní oznámení stále prověřuje, řekl dve středu mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Dopis prezidenta Zemana Babišovi

Premiér nyní čeká, že dostane žádost od předsedy ČSSD Jana Hamáčka. „Předpokládám, že navrhne odvolání a já následně požádám pana prezidenta, aby ministra Staňka odvolal. Je to v rámci koaliční dohody, kde v personálním obsazení pěti ministerstev, které jsou ve správě ČSSD, tak musím postupovat,“ popsal Babiš další postup. 

Babiš se má s Hamáčkem setkat ve čtvrtek, zřejmě po interpelacích ve Sněmovně. Dnes byl premiér s Hamáčkem v kontaktu jen přes mobil. Babiš se bude chtít sejít i s místopředsedou sociální demokracie Michalem Šmardou, jehož nominace na ministra kultury ho překvapila. „Pan Šmarda byl zásadně proti vstupu ČSSD do vlády, tak mě překvapuje, že je nominován do vlády. Vystupoval velice negativně vůči vládě ČSSD s hnutím ANO, tak určitě budu mít zájem se s ním setkat a vyslechnout, jak to v té vládě myslí,“ řekl dnes novinářům Babiš.

Babiš a Hamáček budou řešit i nominaci Šmardy

Babiš chce také s Hamáčkem probrat nominaci Michala Šmardy (ČSSD) jako Staňkova nástupce. Termín schůzky zatím domluvený nemá. Předpokládá, že se sejdou tento týden. Poznamenal, že s Hamáčkem byl ve středu v kontaktu jen přes mobil. Babiš se bude chtít sejít i se Šmardou, jehož nominace ho překvapila. „Pan Šmarda byl zásadně proti vstupu ČSSD do vlády, tak mě překvapuje, že je nominován do vlády. Vystupoval velice negativně vůči vládě ČSSD s hnutím ANO, tak určitě budu mít zájem se s ním setkat a vyslechnout, jak to v té vládě myslí,“ řekl ve středu novinářům Babiš.

Staněk v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice za odvolání Fajta a Soukupa. V samostatné ČR se v čele ministerstva kultury vystřídalo 17 ministrů (včetně Antonína Staňka a Zdeňka Nováka, který byl v roce 2005 krátce pověřen řízením ministerstva) a většina z nich měla zkušenosti z řízení některé kulturní či církevní instituce či byli činnými umělci. Výjimkou byl ministr Jaromír Talíř (KDU-ČSL; ministrem 1996-98), projektant a komunální politik, který však byl před nástupem do funkce více než rok náměstkem na ministerstvu kultury.

Přímou zkušenost s působením v oblasti kultury neměl ani Václav Jehlička (KDU-ČSL; 2007-09), profesí učitel, který byl před nástupem do čela ministerstva dlouholetým starostou Telče a senátorem. Komunálním politikem s původní profesí nesouvisející s kulturou byl také stomatolog Jiří Besser (za TOP 09/STAN; 2010-11), který byl před nástupem do funkce dlouholetým starostou Berouna. Jeho nástupkyně Alena Hanáková (za STAN; 2011-13) pracovala jako učitelka a vychovatelka a byla starostkou Vizovic.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.