130 let
Karel Srp

Karel Srp | foto: Michal Sváček, MAFRA

Zeman se nevzdává. Navrhl do rady Ústavu pro studium totalit Srpa, podezřelého ze styků s StB

Česko
  •   13:11aktualizováno  17:08
PRAHA - Prezident Miloš Zeman v pátek navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů dlouholetého předsedu Jazzové sekce Karla Srpa. O návrhu bude rozhodovat Senát pravděpodobně na podzim. Počátkem roku Zeman neprosadil Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje.

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Jeho jméno figuruje v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, takzvaných Cibulkových seznamech.

„O funkci jsem si neříkal, avšak pokládám navržení za velkou čest nejenom pro mne, ale i pro Jazzovou sekci,“ sdělil Srp. Dodal, že hodlá posílit vědeckou úlohu Ústavu pro studium totalitních režimů, revokovat případná subjektivní rozhodnutí a nevracet se ke zpolitizování vedení. „Již minul čas honů na čarodějnice a nastává doba pro objektivní historickou práci, avšak znovu a znovu ověřovanou dalšími generacemi,“ uvedl.

Předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar nominace nechtěl příliš komentovat. „To je věc prezidenta. Až to přijde, tak to budeme řešit,“ řekl. „Nevím, jak kolegové, ale za sebe mohu říci, že mou podporu (Srp) nemá,“ uvedl místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů.

V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně a že se ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. V roce 2013 jej Zeman ocenil Medailí Za zásluhy.

Srp kvůli StB v etické komisi nezasedne, premiér odmítl podepsat jeho jmenování

Premiér přesto odmítl spolupodepsat Srpovu nominaci s odůvodněním, že Srp spolupracoval s StB. Podle Lidových novin podával komunistické tajné policii informace například o hudebnících Jaroslavu Hutkovi a Vladimíru Mertovi. O Srpově spolupráci s StB mluvili také Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.

Přestože byl Srp po politickém procesu v roce 1986 odsouzen k 16 měsícům nepodmíněně, od etické komise nedostal osvědčení účastníka protikomunistického odboje.

Srp by mohl v radě ústavu nahradit zesnulou Naděždu Kavalírovou, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Zeman původně na její místo navrhoval spisovatelku Lenku Procházkovou, signatářku Charty 77. Senát ji ale odmítl. Její nominaci provázela kritika jejích současných postojů nejen vůči NATO a EU, ale i k hodnocení minulosti. Podle kritiků k němu přistupuje ideologicky a používá propagandistický a demagogický styl.

Karel Srp

  • Po politickém procesu byl Srp v roce 1986 odsouzen k 16 měsícům nepodmíněně. V roce 1988 se účastnil spolu s dalšími disidenty již legendární snídaně s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem při jeho návštěvě Československa.
  • V roce 2000 Městský soud v Praze rozhodl, že Srp byl neoprávněně evidován ve spisech StB jako její spolupracovník (v letech 1979 až 1982 jako agent pod krycím jménem Hudebník). Podle článku v Lidových novinách měl Srp StB podávat informace například o hudebnících Jaroslavu Hutkovi a Vladimíru Mertovi.
  • Přestože soud rozhodl o tom, že Srp byl v evidenci StB veden neoprávněně jako její spolupracovník, nedostal před dvěma lety od Etické komise osvědčení účastníka protikomunistického odboje, ačkoli byl za komunistické éry vězněn.
  • Srpova údajná spolupráce s StB se médiích probírala v roce 1999, kdy se jako kandidát ČSSD ucházel o místo v Senátu, uvolněné po smrti Václava Bendy. "Agentem jsem nebyl, nicméně to neznamená, že by na mě tehdejší ministerstvo vnitra nevedlo spis jako na zájmovou osobu," řekl Srp v roce 1999. Volby tehdy vyhrál už v prvním kole s drtivou převahou nezávislý kandidát Václav Fischer, Srp získal pouhé jedno procento hlasů.
  • Znovu se o Srpových kontaktech s komunistickou tajnou policí mluvilo začátkem letošního roku, když premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl podepsat Zemanem navržené jmenování Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. "Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti," uvedl tehdy Sobotka.
  • Srp i prezident se proti Sobotkovu rozhodnutí ostře ohradili. Premiér podle Karla Srpa vycházel z neexistujících podkladů, podle prezidentova mluvčího jde za hlasem mediálního mainstreamu. "Pan Sobotka vychází z podkladů, které neexistují. Protože z těch obvinění, o kterých mluví Ústav pro studium totalitních režimů, já jsem ani jedno za 20 let neviděl, ani jedno mi nebylo předloženo," řekl před půl rokem Srp.
  • V říjnu 2013 prezident Zeman vyznamenal Karla Srpa medailí Za zásluhy. Srp byl i mezi zakladateli sdružení Přátelé Miloše Zemana, ze kterého vznikla Strana práv občanů.
  • Narodil se 18. ledna 1937 v Berouně.
  • Má stejnojmenného syna, který je kurátorem a znalcem výtvarného umění.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás