Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman navrhl vystěhovat uprchlíky do Afriky a na pusté ostrovy. Zaorálek: Není to vládní politika

Prezident Miloš Zeman - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru s britským listem Financial Times (FT) doporučil deportovat ekonomické uprchlíky z Evropy do „prázdných míst“ v severní Africe nebo na „neobydlené řecké ostrovy“. Řekl také, že kultura muslimských uprchlíků je zásadně neslučitelná s evropskou společností.

„Toto není oficiální politika České republiky. My samozřejmě nebudeme nikomu doporučovat, aby si dal na ostrovy migranty,“ řekl Zaorálek.

Zeman: Řecko by tím splatilo část dluhu

K návrhu odsunout uprchlíky na neobydlené řecké ostrovy prezident doplnil, že by si tím Řecko mohlo postupně snížit zahraniční dluh.

Podle Zemana existuje „pevné spojení“ mezi přílivem imigrantů a „vlnou džihádistů“ v Evropě. Extremisté mezi uprchlíky mohou prý zradikalizovat umírněné muslimy podobně, jako tomu bylo v případě nacistů a Němců v 30. letech.

Zeman podle listu hovoří nejotevřeněji ze všech evropských politiků a jde ještě dál než maďarský premiér Viktor Orbán, který si výroky zaměřenými proti imigraci zvýšil domácí popularitu, avšak zkomplikoval vztahy s evropskými partnery. Maďaři právě dnes hlasují v referendu o kvótách na rozdělování migrantů.

Miloš Zeman a Lubomír Zaorálek
Láhev dvaasedmdesátileté brandy dostal prezident Miloš Zeman při čtvrteční...

Zeman rozhovor poskytl na Rhodu, kde byl na konferenci Dialog civilizací, pořádané spojencem ruského prezidenta podnikatelem Vladimirem Jakuninem. Řekl, že jediné řešení migrační krize v Evropě je deportace lidí, kteří neutíkají před válkou. „Jsme v Řecku a Řecko má mnoho neobydlených ostrovů a velký zahraniční dluh. Kdyby byly na řeckých ostrovech ‚hotspoty‘, mohlo by to být určitým splácením zahraničního dluhu. Jsem pro deportaci všech ekonomických uprchlíků,“ řekl prezident.

Výroky mohou znamenat problém pro vládu

Dodal, že „samozřejmě respektuje krutost civilní války v Sýrii, Iráku a podobně“. „Ale o těch lidech nemluvíme, mluvíme o ekonomických uprchlících,“ řekl.

Prohlásil, že uprchlíků je „méně než třetina“ z více než milionu lidí, kteří přišli do Evropské unie, což znamená deportovat stovky tisíc ekonomických migrantů. „Jestliže přicházejí, mohou i odejít,“ řekl.

„Jsem si jist, že existuje pevné spojení mezi vlnou uprchlíků a vlnou džihádistů. Existují zprávy německého ministerstva vnitra o počtu džihádistů v Německu. Lidé, kteří toto spojení popírají, se mýlí,“ řekl Zeman.

FT k tomu napsal, že Zemanovy výroky mohou znamenat problém pro vládu premiéra Bohuslava Sobotky, která je také proti uprchlickým kvótám, ale nedávno se distancovala od výroků Orbána i vůdce polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského.

Zemanovy výroky podle FT odrážejí nepopularitu navrhovaných uprchlických kvót v bývalých komunistických státech střední Evropy, které mají jenom malou zkušenost s neevropskou imigrací. Zeman také tlumočí názory svých stoupenců. Podle FT je Zeman od svého zvolení v roce 2013 šiřitelem provokativní rétoriky. Když ukrajinskou krizi označil za „chřipku“ a vyslovil se proti evropským a americkým sankcím proti Moskvě, začali ho jeho oponenti označovat za obhájce ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podle FT se Zeman označil za ‚proroka‘

List také připomenul Zemanovu kritiku německé kancléřky Angely Merkelové, když její „Willkommenskultur“ (vítací kulturu) vůči uprchlíkům označil za „naprostý omyl“, protože Evropa nemůže takové množství lidí absorbovat.

„Nejsem proti migrantům ve své zemi z Ukrajiny, Vietnamu, Ruska, Běloruska, Srbska a podobně. Jsem pouze proti islámské migraci, protože si myslím, že je zde naprostá neslučitelnost kultur - jako příklad uvádím chování islámských uprchlíků k ženám. Je to naprosto odlišné od evropské kultury,“ citoval FT Zemana.

Předtím se na Rhodu podle listu označil za „proroka“, když varoval před možnou radikalizací uprchlíků. „Pamatujete si na osud Kasandry. Varovala před koněm v Tróji. Měla pravdu,“ řekl.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...