Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman navštíví panství ‚nepřítele státu‘ Josefa Šťávy

Česko

  6:34
Prezident se při své „spanilé jízdě“ po jižních Čechách zastaví na panství miliardáře Josefa Šťávy, který vede se státem dlouholetou bitvu o miliardy.

Zámek Bechyně patří Josefu Šťávovi foto: Shutterstock

Většími či menšími kontroverzemi rád koření prezident Miloš Zeman své oblíbené výjezdy do krajů. Naposledy v Olomouci před stíhaným hejtmanem Jiřím Rozbořilem vyzdvihoval presumpci neviny, aby hned druhý den při diskusi se studenty řekl, že miliardář Zdeněk Bakala patří za mříže. Bez soudu jej označil za největšího tuneláře od dob Viktora Koženého.

Do Jihočeského kraje, kam míří hlava státu zítra na tři dny, veze ožehavé téma církevních restitucí. Ostatně právě tamní sociálnědemokratický hejtman Jiří Zimola přišel s návrhem, aby navrácený majetek musely církve zdanit. Což je trabl pro premiéra Bohuslava Sobotku, protože tento předvolební tahák svého jihočeského hejtmana nemůže vzhledem ke koalici s lidovci podpořit.

Zámek jako rezerva

Tentokrát si Zeman vybral nejen konfliktní téma, ale i pozoruhodné místo k navštívení. Zavítá totiž k dlouholetému „nepříteli státu“ – miliardáři Josefu Šťávovi. V plánu středečního programu je totiž návštěva Bechyně. Právě zde má své panství Čechošvýcar Šťáva, který se se státem již dvacet let soudí o miliardy korun.

A hned prvním bodem Zemanovy asi dvouhodinové zastávky v Bechyni je setkání s tamními představiteli v hotelu Panská. Hotel, v němž vaří kuchařský mistr republiky Pavel Minář, patří Šťávově společnosti Panství Bechyně a je součástí Zámeckého resortu. Mimochodem pradědeček dnešního zámeckého pána Šťávy byl správcem bechyňského zámku.

Josefu Šťávovi ukradli identitu.

Návštěva samotného zámku podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka v programu není. „Zámek pan prezident nenavštíví. V Bechyni se setká se zaměstnanci společnosti Laufen CZ, s představiteli města v hotelu Panská a s občany na náměstí T .G. Masaryka,“ uvedl Ovčáček. Podle informací LN je ale zámek, respektive jeho jízdárna, záložní variantou pro setkání s občany v případě nepřízně počasí. Osobně to ostatně byl minulý týden na panství obhlédnout kancléř Vratislav Mynář. Zda se při návštěvě hlavy státu zjeví sám Šťáva, není zatím jasné.

Zaplacené miliony

Podnikatel má totiž nálepku nepřítele státu. A to kvůli vleklému sporu se státem, známému jako kauza Diag Human. Právě tato Šťávova firma chtěla v 90. letech se státem obchodovat s krevní plazmou. Z obchodu však sešlo a od té doby se vleče tahanice o odškodné za zmařenou investici. V počátku sporu, tedy v roce 1996, šlo o 200 milionů korun. Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský se rozhodl přistoupit na arbitráž. A ta se vlekla a penále a úroky naskakovaly.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat