13. června 2018 13:50, aktualizováno  15:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman nečekaně svolal na čtvrtek briefing na Hradě. Co chce oznámit, tají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 130Diskuse
Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman svolal na čtvrteční odpoledne tiskovou konferenci. Téma, ke kterému se bude chtít hlava státu vyjádřit, Pražský hrad tají. Vyjádření prezidenta, po kterém nebudou novinářům umožněny dotazy, se pravděpodobně neuskuteční v hradních palácích, ale v jiných prostorách areálu Pražského hradu.

Tiskový briefing se na Hradě uskuteční v 16:30. Sraz novinářů byl netradičně stanoven ke vchodu do Lumbeho zahrady, na jejímž konci je Lumbeho vila, kde prezidentský pár bydlí.

Na dotaz, čeho se vyjádření Zemana bude týkat, odmítl jeho mluvčí Jiří Ovčáček odpovědět. Novináři se podle něj mají nechat překvapit. „Doplňuji, že jde o tiskový briefing - tedy prohlášení bez otázek,“ uvedl.

Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Hradě setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Lidovým novinám Ovčáček v úterý řekl, že ke schůzce Hrad žádný mediální výstup neplánuje.

Abdikuje či ne?

Trochu tajuplné okolnosti Zemanova setkání s médii mezi novináři způsobily téměř paniku. Spekuluje se, že by prezident mohl oznámit svůj nenadálý konec ve funkci, vystoupit se zásadním prohlášením ke svému zdravotnímu stavu nebo mít podobně závažné poselství osobního rázu.

Skutečnost však pravděpodobně bude mnohem méně dramatická. „To, co se dozvíte, vám noviny vzhůru nohama zcela jistě neobrátí,“ dozvěděly se LN z důvěryhodného zdroje. O mnoho víc toho k prezidentovu vystoupení zjistit nejde.

Další zdroj LN obeznámený s děním na Hradě uvedl, že akce nedaleko Lumbeho vily, kde prezident bydlí, bude svým charakterem připomínat happening s humorným obsahem. Vzhledem k tomu, jaký má hlava státu vztah k novinářům, by se nějaký „trolling“ z jeho strany dal klidně očekávat.

Není však divu, že se rozjely spekulace o Zemanově zdraví. Jeho kondice je totiž častým předmětem dohadů. Přispělo k tomu několik měsíců staré vyjádření brněnského politika Svatopluka Bartíka, který na sociální síti uvedl, že prezident trpí rakovinou. Hrad to sice rázně popřel a s Bartíkem se dokonce soudil, informace ale dál žije vlastním životem.

„Zaručených“ zpráv o tom, v jakém lékařském zařízení se údajně vážně nemocný Zeman objevil se jeden čas objevovalo nepočítaně. Podle Hradu však nejvyššího ústavního činitele stále souží pouze cukrovka a sní spojená neuropatie. Kvůli ní špatně chodí a má potíže s rovnováhou.

  • 130Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!