28. ledna 2013 20:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman není prvním prezidentem Bohdalové. Fotila se i s Novotným či Havlem

U příležitosti 49.výročí VŘSR se setkali i Jiřina Bohdalová a prezident Antonín Novotný. Listopad 1966 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U příležitosti 49.výročí VŘSR se setkali i Jiřina Bohdalová a prezident Antonín Novotný. Listopad 1966 | foto: ČTK

PRAHA Když se Miloš Zeman poprvé po svém vítězství vydal před objektivy, stála po jeho pravici Jiřina Bohdalová. Budoucí prezident jí popřál herecké úspěchy a políbil ji. Společný snímek se pak stal symbolem Zemanovy cesty na Hrad. Česká herecká legenda má však ve fotoarchivu snímky i se Zemanovými předchůdci. Jednou na recepci k VŘSR, podruhé na bále ve Španělském sále.

První "prezidentská" fotografie Jiřiny Bohdalové, která je v archivu ČTK, patří k 49.výročí VŘSR. Oslavu revoluce uspořádal 7.listopadu 1966 mimořádný a zplnomocněný velvyslanec SSSR v ČSSR Stěpan Vasiljevič Červoněnko s chotí v sídle velvyslanectví. Nechyběla na něm ani Bohdalová a prezident Antonín Novotný.

Manželé Havlovi a Jiřina Bohdalová na šestém česko-rakouském bálu ve Španělském sále Pražského hradu. Červen 1995

Další fotografie Bohdalovou zachycuje již s prvním polistopadovým prezidentem Havlem. S manžely Havlovými se sešla na šestém česko-rakouském bálu ve Španělském sále Pražského hradu. Psal se červen 1995.

Jiřina Bohdalová a manželé Klausovi na zahájení výstavy malíře Josefa Jíry v městském muzeu v Lomnici nad Popelkou. Květen 2003

V květnu 2003 se Bohdalová sešla s Václavem Klausem a jeho ženou Livií. Bylo to u příležitosti zahájení výstavy malíře Josefa Jíry v městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou. Klaus byl v té době jen dva měsíce ve funkci.

Jiřina Bohdalová a Karel Schwarzenberg se 6. července na Běhu pro paraple. Akce se konala v rámci 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Červen 2010

Kdyby prezidentskou volbu vyhrál Karel Schwarzenberg, ani jemu by nechyběl snímek s Bohdalovou. Na Mlýnské kolonádě se během 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary spolu zúčastnili Běhu pro paraple.

Miloš Zeman má po pravici Jiřinu Bohdalovou, na druhé straně stojí dcera Kateřina.

A nakonec: Jiřina Bohdalová vedle budoucí hlavy státu - Miloše Zemana. Právě s ním se poprvé aktivněji zapojila do prezidentské kampaně. Zeman ji využil až v jejím závěru, když tvrdil, že je na ní kvůli podpoře Zemanovi vytvářen nepřiměřený tlak.

"Jiřinka mi pláče do telefonu," tvrdil Zeman na rádiu Impuls. Slova o pláči však Bohdalová vzápětí sama dementovala (více čtěte ZDE). I přesto, že tak usvědčila Zemana ze lži, objevila se ve chvíli Zemanova triumfu hned vedle jeho dcery Kateřiny. 

khuKarel Hrubeš

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz