27. března 2018 15:56, aktualizováno  18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nezdá se, že by se o to BIS zajímala sama od sebe‘. Zeman nevěří, že je v Česku vyráběn novičok

Prezident Miloš Zeman (20. března 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (20. března 2018). | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman nevěří, že je v ČR vyráběn nebo skladován nervový jed novičok. Některé novinové články i zprávy ze zdrojů, které nechtěl kvůli jejich utajení jmenovat, podle něj naznačují, že by to možné bylo. Bude lepší, když to tajné služby prověří, řekl Zeman serveru Blesk.cz.

V pondělí uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka jed skladován. Informaci má dostat do měsíce. Vyhoštění ruských diplomatů je podle něj kompetencí premiéra Andreje Babiše (ANO).

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Rusko dříve uvedlo, že ČR byla jednou ze zemí, které novičok vyvíjely, což ostře odmítl Babiš. Česko kvůli solidaritě s Británií v pondělí vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří musejí i s rodinami opustit zemi do 1. dubna. Zeman řekl, že proti vyhoštění nic nemá a že jde o kompetenci vlády.

Prezident uvedl, že podezření o výrobě nebo skladování novičoku nevěří. Bude ale podle něj lepší, když bude mít ujištění, že tomu tak není. Koudelka mu slíbil, že zprávu BIS zpracuje do měsíce. Zeman podotkl, že se nezdá, že by se BIS o téma zajímala „sama od sebe“. Dodal, že záležitostí by se měl podle jeho názoru zabývat také Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ten minulý týden uvedl, že ČR nevlastní, nevyrábí ani nevyvíjí chemické zbraně. Podle jeho informací nebylo a není s látkou novičok na území ČR nijak nakládáno.

Velezrada v politickém slova smyslu

Za úkolování BIS se Zeman dočkal kritiky například od předsedy opozičního hnutí STAN Petra Gazdíka, podle kterého by se záležitostí měl zabývat Senát, protože jde o jednání na hraně velezrady. Vadí mu, že tím prezident zpochybňuje vyjádření českých ministrů. Poslankyně ODS Miroslava Němcová souhlasí s tím, že se Zeman v politickém slova smyslu velezrady dopustil. V trestněprávní rovině ale podle ní asi řízení nebude moct být zahájeno. Šéf poslanců STAN Jan Farský v úterý na tiskové konferenci řekl, že prezident Zeman se zapojil do šíření dezinformací a šel tím proti zájmům ČR.

Zeman odmítl kritiku za úkolování BIS. Prezident podle něj má „svaté právo“ úkoly BIS zadávat a takové rozhodování se dává pouze na vědomí vládě. Dodal, že o tom informoval Babiše. BIS na svém webu uvádí, že prezident může této tajné službě uložit úkol „s vědomím vlády“.

Zeman řekl, že ho znepokojil nedávný článek v Lidových novinách, který podle něj s odvoláním na vědce připouští, že byl v Česku v minulosti v režimu přísně tajné skladován. „Prověřme to, ať máme klidné spaní,“ řekl Zeman. Zároveň řekl, že může konstatovat, že nejen tento článek, ale také „některé další zdroje“, které nemůže uvádět, protože nejsou „otevřené“, vedou k určitým pochybnostem.

Lidové noviny v pátek v citovaném článku uvedly, že čeští vědci připouštějí, že novičok teoreticky na území České republiky mohl být vyvíjen. Dělo by se tak v utajovaném režimu.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...