5. října 2017 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman nic neví o daru 200 tisíc pro Stranu práv občanů od Liglass Trading

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Návštěva prezidenta Miloše Zemana v moravskoslezském Hlučíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěva prezidenta Miloše Zemana v moravskoslezském Hlučíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

ŠLUKNOV(DĚČÍNSKO) Prezident Miloš Zeman, čestný předseda Strany práv občanů (SPO) neví nic o sponzorském daru 200 tisíc korun, který této straně loni darovala firma Liglass Trading. Zeman to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci ve Šluknově na Děčínsku po návštěvě Ústeckého kraje. Novináře s dotazy odkázal na svého kancléře Vratislava Mynáře. Za firmu se Zeman, stejně jako Mynář, přimlouvali v Kyrgyzstánu.

Společnost Liglass Trading v Kyrgyzstánu získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Kyrgyzská vláda nakonec smlouvu v září vypověděla. Liglass Trading je podle svého generálního ředitele Michaela Smelíka připraven obrátit se na mezinárodní arbitráž.

„Já nejsem aktivním účastníkem Strany práv občanů, o sponzorském daru této firmy vůbec nic nevím. Zeptejte se tedy pana kancléře,“ řekl Zeman na novinářský dotaz.

Informaci o daru ve středu přinesl server Aktuálně.cz. Údaj je zanesený ve výroční zprávě Strany práv občanů. Ve stejný rok, kdy firma darovala SPO 200 tisíc Kč, se za ni Zeman a Mynář v Kyrgyzstánu přimlouvali.

Mynář, který stranu mezi lety 2010 a 2013 vedl, řekl ve středu , že je od roku 2013 řadovým členem a předsedou krajské organizace a nemá s financováním strany nic společného. Propojování jeho podpory firmě v zahraničí se sponzorským darem SPO označil za nesmyslné. „Pokud to takhle je, tak já o tom nevěděl a spojovat to je hloupost,“ dodal o daru Mynář.

Společnost Liglass Trading sídlí v chátrajícím objektu v Líšném u Železného Brodu. V loňském roce zaměstnávala podle informací z obchodního rejstříku dva lidi, uskutečnila zakázky za pouhých 612.000 korun a její hospodaření skončilo bezmála milionovou ztrátou. Smlouva na výstavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu přesahovala podle Aktuálně.cz 12 miliard korun.

ČTK
  • 31Diskuse

Najdete na Lidovky.cz