Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zeman ocenil vládu za postoj k Číně. Schwarzenberg hovoří o ztrátě ctnosti

Evropa

  16:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman ocenil postoj vlády k Číně. Podle něj je současná politika Prahy vůči Pekingu realistická. Prezident si přeje, aby i k dalším zemím Česko zaujalo podobný postoj.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Zeman se tak vyjádřil na úterním Žofínském fóru. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) téhož dne v Pekingu uvedl, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česko nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě.

Prezident Miloš Zeman

"Chtěl bych ocenit realistickou politiku nové vlády vůči Číně. Myslím si, že je velmi rozumná, a přál bych si, aby byla aplikována i vůči jiným zemím, nikoli pouze vůči Číně," řekl Zeman. Zaorálek dostal od Číňanů pro Zemana pozvání k návštěvě nejlidnatější země světa.

Ministr již dopředu obhajoval snahu nynější vlády nekritizovat čínskou okupaci Tibetu. Podle něj tím česká diplomacie nerezignovala na obhajobu lidských práv. Nezpochybňování hranic Číny nabylo podle Zaorálka v současnosti na významu vzhledem ke snaze o udržení územní celistvosti Ukrajiny, ohrožované sousedním Ruskem.

ČTĚTE VÍCE:

Šéf opoziční TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ale prohlásil, že lidská práva jsou porušována nejen v Tibetu, ale na celém území Číny. "Jsou lidé, ... kteří opustí cestu ctnosti a položí se za peníze. Bohužel, to je teď česká vláda," řekl.

Prezident se chystá Peking navštívit společně s početnou podnikatelskou delegací. Do Prahy by pak mohl přijet čínský prezident Si Ťin-pching, který projevil zájem o návštěvu Česka. Zeman v úterý připomněl, že s nejvýše postaveným čínským politikem jednal zhruba hodinu u příležitosti návštěvy dějiště zimních olympijských her v ruském Soči.

Na podzim by do Prahy měl přiletět na setkání s předsedy vlád zemí střední a východní Evropy čínský premiér Li Kche-čchiang Podle Českého statistického úřadu dosáhl loni dovoz z Číny hodnoty zhruba 302 miliardy korun. Naopak do Číny bylo z ČR vyvezeno zboží za 37,5 miliardy korun. Značné saldo obchodu v neprospěch ČR je setrvalým problémem obchodních vztahů s Čínou, především proto, že je způsobeno mimo jiné ztíženým přístupem českých subjektů na čínský trh.

Hodnotící pohledy politických stran

Prohlášení českého a čínského ministra zahraničí, podle něhož Česko nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoli podobě, vyvolalo kritiku české pravice a zelených. Prohlášení, které přijali Lubomír Zaorálek a Wang I při úterním jednání v Pekingu, naopak podpořili komunisté.

Pavel Bělobrádek

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v prohlášení problém nevidí, neboť vychází z dlouhodobého stanoviska české diplomacie o uznání územní celistvosti čínského státu i z březnového prohlášení EU a Číny. Uvedl také, že prohlášení bylo věcí ministerstva zahraničí a vláda o něm nejednala. Lidovecký poslanec Ivan Gabal nicméně prohlášení vnímá jako "ekonomicky motivovaný a zacílený účelový postoj", který "není úplně v souladu s havlovskou tradicí zahraniční politiky této země".

Petr Fiala.

Předseda ODS Petr Fiala označil za chybu oddělovat snahu o dobré ekonomické vztahy a obhajobu lidských práv. "Nejsem přesvědčen o tom, že nám pomůže v očích našich čínských partnerů nějaká zbabělá politika. Měli bychom trvat na svém a neotáčet o 180 stupňů to, co jsme dosud dělali," uvedl Fiala.

Ještě dál šel ve své kritice místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Zaorálek asi zapomněl, že Tibet byl k Číně připojen násilně, vojenskou akcí. Šlo vlastně o okupaci," uvedl. Prohlášení považuje za "rezignaci na hodnoty, jako je suverenita, právo na sebeurčení a lidská práva".

Tomio Okamura.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura uvedl, že nikdo nezpochybňuje právo Číny na územní celistvost. "Na druhou stranu prosazujeme právo na sebeurčení národů v historických hranicích. A to už jen proto, že právě naše republika na stejných principech vznikla," uvedl Okamura.

Staronový předseda strany zelených Ondřej Liška.

"Stanovisko Zaorálka k nezávislosti Tibetu je kapitulací a zradou lidskoprávně založené zahraniční politiky," prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška. Podle něj nejde o státní samostatnost Tibetu, ale o právo na kulturní přežití. "Taková autonomie může mít různé podoby a právo na ni lze vyjádřit mnoha způsoby. Ale předem se zříct hned všech považuji za zbabělé," sdělil Liška.

V prohlášení ministrů se uvádí, že "česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území". "Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," uvádí prohlášení. Tibet k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...