130 let

Prezident Miloš Zeman. | foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zeman kvůli covidu odložil předávání státních vyznamenání. Mynář při tom zaútočil na Hřiba

Česko
  •   11:05aktualizováno  18:00
Tradiční ceremoniál udělování státních vyznamenání se 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu letos neuskuteční. Prezident Miloš Zeman sice ocenění vybraným osobnostem udělí, kvůli epidemii koronaviru jim ale řády a medaile chce předat až příští rok. Hrad v době, kdy v zemi kvůli špatné epidemické situaci platí mimořádná omezení volného pohybu, shromažďování a běžných aktivit, zrušil také každoroční setkání se členy diplomatického sboru a slavnostní jmenování nových generálů. Nebude ani pietní akt na Vítkově.

Už ve čtvrtek prezident oznámil, že k 27. říjnu jmenuje do generálské hodnosti či povýší do vyšší generálské hodnosti 18 vojáků, policistů, hasičů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. Podle očekávání znovu nepovýšil ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku, ačkoliv vláda jeho jmenování do generálské hodnosti navrhla Zemanovi už popáté. Mezi povýšenými je například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Prezident práci BIS opakovaně kritizuje, tajná služba se naopak dočkala opakované chvály od vlády či Parlamentu. Podle Zemana by měl být Koudelka z funkce odvolán. Koudelka  povýšeným pogratuloval, poděkoval vládě za navržení na povýšení i zdůvodnění. „I samotná nominace je oceněním práce pro celou BIS,“ uvedl.

Kancléř Vratislav Mynář
Prezident Miloš Zeman při projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde se...

Zemanův kancléř Vratislav Mynář novinářům řekl, že prezident se rozhodl zrušit předávání vyznamenání na základě doporučení ministra zdravotnictví a současně jednoho z vyznamenaných Romana Prymuly (za ANO), s nímž o tom mluvil ve středu. Hrad seznam všech letošních oceněných zveřejní na svých internetových stránkách 28. října večer. Státní svátek také v poledne připomene slavnostní střídání hradní stráže, na jehož konci zazní státní hymna. Večer bude první nádvoří Pražského hradu nasvíceno v barvách české trikolory.

Zeman dříve označil případné zrušení slavnostního večera u příležitosti vzniku Československa za urážku státního svátku, ceremoniál chtěl v omezené míře zachovat. Hrad plánoval večer pouze za účasti prezidenta a oceněných, kteří by museli mít negativní test na covid-19 starý nanejvýš 24 hodin, po dobu slavnostního aktu by měli roušky a byli by od sebe nejméně dva metry, uvedl  Mynář. Recepce po ceremoniálu se letos neplánovala. Zda Zeman vystoupí s projevem, který ceremoniál dříve doprovázel, Hrad zatím nepotvrdil.

Konání akce i v omezeném režimu vadilo části opozice. Poukazovala na symboliku toho, že by se slavnostní akt konal v době přísných protiepidemických opatření, kdy vládní nařízení omezují kontakty na nejvýše dvě osoby a kdy platí zákaz konání kulturních akcí. Řada oceněných navíc patří kvůli vyššímu věku do rizikové skupiny z hlediska nákazy koronavirem. Zrušení ceremoniálu politici přivítali a označili za rozumný krok. Někteří se ale podivili nad tím, že bylo nutné Zemana přesvědčovat, aby nařízení vlády respektoval.

Hradní kancléř Mynář bez vědomí hygieniků uspořádal zabijačku. Hrozilo prý, že prase pojde

Zeman letos ocení asi čtyři desítky osobností. Prymulu chce vyznamenat za zvládnutí první vlny epidemie. Za boj proti koronaviru chce ocenit i zástupce armády, hasičů či policie. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva udělí zpěváku Karlu Gottovi, který loni zemřel. Posmrtně vyznamenání udělí i herci Karlu Fialovi, jehož proslavil film Limonádový Joe. Nejvyšší státní vyznamenání se chystal udělit Jaroslavu Kuberovi (ODS), který začátkem roku zemřel ve funkci předsedy Senátu. Vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít. Podle informací by mezi vyznamenanými mohl být také bývalý slovenský velvyslanec v Česku Peter Weiss.

Mynář ve čtvrtek kritizoval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který označil chystaný ceremoniál za pohrdání občany a slovy o hladových prasatech připomněl nepovolenou zabijačku, kterou Mynář při jarním uzavření společnosti uspořádal v Osvětimanech. Mynář ve čtvrtek Hřibova slova označil za „nejstrašnější urážku všech vyznamenaných v téměř stoleté historii udělování státních vyznamenání“. Hřib uvedl, že jeho výrok o hladových prasatech se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale kancléřovy zabijačky.

Kvůli epidemické situaci a platným opatřením kvůli covidu se 28. října nebude konat ani pietní akt u Národního památníku na Vítkově, kam si tradičně chodí politici, vojáci, pamětníci, zástupci různých institucí a spolků připomenout výročí 28. října 1918 pokládáním věnců a květin u hrobu Neznámého vojína. Ministerstvo obrany uvedlo, že památný den připomínající vznik Československa je samozřejmě možné uctít individuálně.

Autor: ČTK
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás