Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomsta kritikovi? Prezident Zeman váhá s podpisem Putnovy profesury

Česko

  7:56aktualizováno  11:34
PRAHA - Během prezidentské kampaně kritizoval Martin C. Putna Miloše Zemana. Nyní prezident Zeman váhá s podpisem, kterým stvrdí platnost Putnova akademického titulu. Literární historik a pedagog prošel schvalovacím procesem své profesury, projednala ji vláda a ministr školství Petr Fiala vše předal prezidentovi k podpisu.

Martin C. Putna ve své knihovně foto: Lidové noviny

Informace se rozletěla akademickým světem ve čtvrtek. "Nepřekvapuje mne to, teď je to otázka dalšího postupu. Poradím se o tom na univerzitní úrovni. Podle mne se jedná o mimořádně nebezpečný politický precedens, toto činili komunisté," reagoval Putna pro server iDnes.cz, který o kauze informuje.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval," uvedl v tiskovém prohlášení rektor Hampl. Zemana proto písemně požádal o podrobnější informace k celé záležitosti.

"Nedojde-li k jejímu vyjasnění, předpokládám, že se tímto znevážením odborných hledisek budou zabývat vědecká rada i akademický senát UK na svých zasedáních v příštím týdnu," dodal rektor.

Putna patří k tradičním externím přispěvatelům Lidových novin, jeho blog můžete nalézt i na serveru Lidovky.cz.

PŘEČTĚTE SI PUTNŮV BLOG:

Oficiální důvody prezidentova váhání nikdo nezdá. Hradní mluvčí Hana Burianová serveru sdělila, že "jmenování či nejmenování profesorem je zcela v kompetenci prezidenta".

Ministerstvo školství nechce do sporu jakkoliv vstupovat. "Předali jsme návrhy vědeckých rad na jmenování profesorů vládě a prezidentovi a nyní čekáme na reakci," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman. Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června.

Zákon s nejmenováním profesora vůbec nepočítá

Podobná situace stala v minulosti zřejmě jen jednou, ještě za prezidenta Václava Havla. Vysokoškolský zákon navíc s nejmenováním profesora vůbec nepočítá, v paragrafu o jmenování profesorů stojí pouze to, že "profesora pro určitý obor jmenuje prezident republiky na návrh vědecké rady vysoké školy podaný prostřednictvím ministra".

Václav Klaus během deseti let na Pražském hradě jmenoval 1581 profesorů, jeho předchůdce Havel jako český prezident přibližně o tři stovky méně. 

Putna (1968) je literární historik a kritik, zabývá se zejména katolickou literaturou. Ocenění došla řada jeho knih, loni například obdržel Cenu Toma Stopparda za knihu Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století.

Putna pracoval na získání titulu profesora v oboru sociální a kulturní antropologie rok a půl. Jeho práce byla kladně přijata.

Profil Martina C. Putny

Martin C. Putna

Martin C. Putna

Putna je označován za jednoho z nejvýraznějších českých katolických intelektuálů. Je autorem či editorem řady literárních děl.

Vystudoval filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (FF UK, 1991), koncem 80. let se účastnil i ilegálních bytových seminářů; absolvoval teologii na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (2000); v roce 1998 obhájil docenturu na FF UK.

Vyučoval na Ústavu východoevropských studií (1992 až 1997) a Centru komparatistiky (1997 až 2006) FF UK, od roku 2006 působí na Fakultě humanitních studií UK.

Od 90. let je aktivní v médiích. Několik let pravidelně přispívá do Lidových novin. Mimo jiné založil křesťanskou kulturní revue Souvislosti a byl redaktorem Katolického týdeníku, publikuje v tisku, moderoval v Českém rozhlase i České televizi; v letech 2008 až 2011 byl ředitelem Knihovny Václava Havla.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat