Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zeman odmítl jmenovat tři profesory. Rektoři vyzývají k bojkotu

Česko

  19:16aktualizováno  22:06
PRAHA - Prezident Miloš Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů, jde o docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. V úterý to sdělil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Česká konference rektorů reagovala vyzváním akademické obce k neúčasti na čtvrtečním slavnostním ceremoniálu.

Český prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jan Eichler (62)

  •  Od roku 1994 je vědeckým pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů v Praze, kde se zabývá problematikou bezpečnosti. Přednáší na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze ¨
  • Narodil se v červnu 1952. Po absolvování vojenské akademie v Bratislavě v roce 1975 pracoval na ministerstvu národní obrany. V letech 1979 až 1982 působil na československém velvyslanectví v Paříži jako sekretář vojenského a leteckého přidělence ČSSR. V letech 1982 až 1990 pracoval na ministerstvu obrany a následně krátce v generálním štábu Československé armády. V letech 1991 až 1994 byl zástupcem vedoucího odboru na Institutu pro strategická studia ministerstva obrany.
  • V dubnu 2004 ukončil habilitační řízení na Vojenské akademii v Brně v oboru teorie obrany státu. Publikuje v mimo jiné v časopisech Mezinárodní politika a Mezinárodní vztahy.

Prezidentův postoj Zima označil za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce Univerzity Karlovy. Zeman, který má profesory jmenovat ve čtvrtek, prý svůj krok nijak nezdůvodnil.

V úterý večer k postupu prezidenta  vydala oficiální stanovisko Česká konference rektorů. Podle konference Fajt, Eichler i Ošťádal úspěšně prošli zákonem předepsaným řízením na svých univerzitách. „Navrhujeme plénu České konference rektorů, aby se slavnostního ceremoniálu, který se má konat ve čtvrtek v tradičních prostorách Karolína, nezúčastnili ani rektoři vysokých škol ani k převzetí dekretů pozvaní profesoři,“ vyzvali rektoři ve stanovisku akademickou obec k bojkotu.

Prezidentovo rozhodnutí pro iDNES.cz v úterý večer potvrdil jeho mluvčí Jiří Ovčáček a sdělil Zemanovy důvody akademiky nejmenovat. „V případě docenta Fajta jsou to informace o záležitostech Komerční banky. V případě docenta Eichlera je předlistopadové působení v propagandistických útvarech Československé lidové armády. A v případě docenta Ošťádala jsou to kontakty na Státní bezpečnost před rokem 1989,“ řekl Ovčáček.

U Fajta podle mluvčího šlo o informace Mladé fronty Dnes, která loni napsala, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Fajt již dříve uvedl, že tato alternativa spolupráce veřejného a privátního sektoru je běžná v zahraničí i českém akademickém prostředí a že přípravu smlouvy konzultoval s ministrem kultury Danielem Hermanem a po zralé úvaze toto řešení nezvolili.

Zima: nebudeme si moct vážít ani sami sebe

„Postoj pana prezidenta mě vůbec nepřekvapuje a je zcela v intencích jeho snah Českou republiku proměnit v nejzápadnější východní despocii. Měl jsem za to, že jsem splnil veškeré zákonem předepsané povinnosti pro udělení titulu profesora, zjevně jsem však cosi důležitého opomněl, možná obětní dary,“ sdělil Fajt.

Jiří Fajt (54)

  • Generální ředitel Národní galerie (od 1. července 2014); do funkce byl jmenován po ročním čekání. Do galerie se vrátil po 14 letech, z instituce tehdy odešel po nástupu Milana Knížáka.
  • Narodil se 11. května 1960. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze (1983) a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1994), později habilitoval v ČR i Německu.
  • Ve druhé polovině 80. let pracoval jako myč oken, později pracoval v Lapidáriu Národního muzea v Praze (1988 až 1992), v letech 1993 až 2000 byl zaměstnán v Národní galerii, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění; od roku 2000 působil zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze (Filozofická fakulta UK).
  • Jako kunsthistorik se specializuje na středověké umění, je autorem řady publikací a článků v domácích a zahraničních časopisech, editoval několik sborníků nebo výstavních katalogů. Na kontě má jako kurátor mnoho výstav. K těm nejznámějším patřily expozice Magister Theodoricus, dvorní malíř císaře Karla IV., Karel IV., císař z Boží milosti či Europa Jagellonica.
  • Vědecká rada UK se na podzim pozastavovala nad prodlužováním procedury jmenování Fajta profesorem. Podle tehdejšího vyjádření ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) se procedura zdržela kvůli prověření podnětu, podle něhož berlínská Humboldtova univerzita odmítla Fajtovi udělit profesuru kvůli plagiátorství. Škola se k záležitosti nechtěla vyjadřovat.

Jiří Fajt je ředitelem Národní galerie a zároveň působí na Filozofické fakultě UK. Ošťádal je pedagogem na Katedře fyziky a povrchu plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty UK a Eichler působí na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE.

Podle Zimy prošli docenti z Univerzity Karlovy, tedy Fajt a Ošťádal, náročným jmenovacím řízením a Vědecká rada UK jejich jmenování doporučila jednoznačným poměrem hlasů. „Jsem si jist, že oba docenti, jejichž odborná reputace v České republice i v zahraničí je nezpochybnitelná, splnili všechna kritéria potřebná podle zákonů a předpisů Univerzity Karlovy ke jmenování profesorem,“ uvedl rektor.

„Smíříme-li se s tím, že prezident republiky nebude respektovat samosprávu vysokých škol, jež neoddělitelně patří ke svobodné, demokratické společnosti, nebudeme si moci vážit nejen jeho, ale ani sami sebe,“ dodal Zima.

„Prezident dal akademické obci jasný impulz k diskusi o převedení jmenovacích řízení do kompetencí samotných univerzit. Politici nemají profesory jmenovat, mají je respektovat. A případný poslanecký návrh by mohl ovlivnit ještě připravovanou novelu vysokoškolského zákona. Vážně hledejme řešení v rámci autonomie univerzit, ne vně,“ reagoval rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. 

Procedura jmenování profesorů je ostře sledovaná od jara 2013, kdy prezident dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti. Uvažovalo se o tom, že by tato pravomoc přešla z prezidenta na ministra školství nebo předsedu Senátu, ale rektoři si přáli současný stav zachovat. Tato pravomoc prezidentovi zůstane i podle novely vysokoškolského zákona, kterou nedávno schválila vláda. Zeman nakonec Putnovi dekret podepsal, ale Putnovi ho předával tehdejší ministr školství Petr Fiala.

Ivan Ošťádal

  •  Působí na katedře fyziky povrchů a plazmatu Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Loni v červnu byl vědeckou radou navržen na jmenování profesorem pro obor fyzika - fyzika povrchů a rozhraní.

Zeman má dlouhodobé spory s rektory vysokých škol. Dva z nich, Mikuláše Beka z Masarykovy univerzity a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity, kvůli sporům dokonce přestal zvát na oficiální oslavy svátku 28. října na Hradě. Grubhoffera právě kvůli tomu, že se zastal Putny, a Bek zase nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací. Na oslavy poté nepřišli ani další rektoři včetně Zimy.

Prohlášení rektora Univerzity Karlovy v Praze

Dnešního dne mě ministr školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcel Chládek informoval o tom, že mu prezident republiky ing. Miloš Zeman, CSc. sdělil, že nehodlá podepsat dekrety tří docentů navržených ke jmenování profesorem

doc. PhDr. Jiřího Fajta, Ph.D., předního historika umění, vědce a pedagoga Filozofické fakulty UK a ředitele Národní galerie v Praze, 

doc. RNDr. Ivana Ošťádala, CSc., renomovaného vědce a pedagoga z Katedry fyziky a povrchu plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty UK 

a doc. PhDr. Jana Eichlera, CSc. z Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, 

jejichž jmenování projednaly a schválily na svých zasedáních vědecké rady UK a VŠE.

Kandidáti z řad akademické obce Univerzity Karlovy v Praze, docent Fajt i docent Ošťádal, prošli náročným jmenovacím řízením před Vědeckou radou FF UK, respektive MFF UK a poté před Vědeckou radou UK, která jejich jmenování doporučila jednoznačným poměrem hlasů. Jsem si jist, že oba docenti, jejichž odborná reputace v České republice i v zahraničí je nezpochybnitelná, splnili všechna kritéria potřebná podle zákonů a předpisů Univerzity Karlovy ke jmenování profesorem.

Prezident republiky jmenovací dekrety výše zmíněných docentů nepodepsal, třebaže má ke jmenování dojít již 7. května 2015; navíc do této chvíle svůj krok nijak nezdůvodnil. Tuto skutečnost pokládám za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce Univerzity Karlovy.

Obracím se proto na Vědeckou radu UK, Akademický senát UK a akademickou obec UK i dalších vysokých škol v České republice i v zahraničí, aby se k tomuto rovněž vyjádřily.

Smíříme-li se s tím, že prezident republiky nebude respektovat samosprávu vysokých škol, jež neoddělitelně patří ke svobodné, demokratické společnosti, nebudeme si moci vážit nejen jeho, ale ani sami sebe.

 

V Praze, 5. května 2015, 18 hodin

 

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc.

rektor Univerzity Karlovy v Praze

Autoři: ,