27. září 2017 20:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman odmítl Zemana. Nejvyšší státní zástupce nepřišel na Hrad za prezidentem

Miloš Zeman a Pavel Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Pavel Zeman. | foto: MAFRA

PRAHA Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odmítl přijít na Pražský hrad. Informoval o tom server Seznam zprávy. Jako důvod server uvedl to, že Pavel Zeman v současnosti dohlíží na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány - a ta spadá pod prezidentskou kancelář. Nejvyšší státní zástupce tedy prý nechtěl ohrozit integritu vyšetřování.

„Nebudu komentovat svoji komunikaci s prezidentskou kanceláří,“ vysvětlil serveru Seznam.cz nejvyšší státní zástupce. „Nicméně při jakémkoliv kontaktu se zástupci jiných veřejných institucí dbám na to, aby nebyla ohrožena důvěryhodnost státního zastupitelství.“

Hrad to podle Seznamu považuje za opovážlivost. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že Hrad nevidí důvod stanovisko komentovat. „Každý je zodpovědný za svou růži,“ dodal Ovčáček s odkazem na citát z Exupéryho Malého prince.

Podle serveru by teď nejvyššímu státnímu zástupci mohlo hrozit, že ho prezident nepozve na hradní oslavy 28. října. Pozvání na schůzku podle serveru nejspíš nesouvisí s kauzou Čapí hnízdo, jelikož k němu došlo již v červnu. V červenci ho Pavel Zeman poté odmítl.

V kauze Lesní správy Lány jde zřejmě o manipulaci s veřejnými zakázkami. Policie v souvislosti s kauzou v červnu zadržela tři osoby, dvě z nich obvinila. Podle nepotvrzených informacích mohlo jít o o tendr na obnovu břehů v okolí Lán za 60 milionů korun.

Kancelář prezidenta ohledně postupu Vrchního státního zastupitelství ve vyšetřování podala námitku. Podle Hradu se jí žalobci z Prahy ujali nezákonně, jelikož se sídlo Lesní správy Lány nachází v Kladně.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz