29. července 2019 13:17, aktualizováno  15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman odvolal Staňka z funkce. Poděkoval mu za odhalení zneužívání veřejných prostředků

Antonín Staněk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Staněk. | foto: ČTK

Praha Prezident Miloš Zeman dva měsíce od doručení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal ke 31. červenci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Na sociálních sítích o tom informoval mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Hrad neplánuje na den odvolání žádnou oficiální ceremonii.

Zeman poděkoval Staňkovi za práci, ale i za odhalení zneužívání veřejných prostředků v resortu ministerstva kultury. Zeman dodal, že očekává pečlivé prošetření dvou trestních oznámení, které v té souvislosti Staněk podal. 

Staněk pravděpodobně pověří řízením svého úřadu některého ze dvou náměstků člena vlády. Těmi jsou Alois Mačák a Jiří Vzientek. Vyplývá to z pondělní odpovědi mluvčí ministerstva kultury Marthy Häckl na dotaz ČTK. 

„V případě, že bude ve středu 31. července skutečně ministr kultury Antonín Staněk odvolán, bude ministr postupovat podle příslušných ustanovení zákona o státní službě, a to paragrafu 173, popřípadě paragrafu 8, a souvisejících ustanovení organizačního řádu MK,“ sdělila ČTK mluvčí. Paragraf 173 popisuje rozsah činností a pravomocí náměstka člena vlády a uvádí, v jakém rozsahu a kdy ministra zastupuje.

Babiš v minulých dnech říkal, že by MK mohla dočasně jako pověřená řídit náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová (ČSSD). Uváděl, že Kalistová resort zná a také se účastní zasedání vlády. O víkendu řekl, že nemá kompetenci ji dočasným vedením úřadu pověřit, že tak musí učinit ministr kultury.

 

Odvolání bez ceremonie

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Prezident argumentoval tím, že Staněk odhalil zneužívání veřejných prostředků a neměl by za to být trestán. Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. K návrhu na jmenování Šmardy se Zeman dosud nevyjádřil, podle Babiše to má v plánu v polovině srpna. Kandidáta ČSSD ale několikrát kritizoval.

Hrad dopoledne informoval, že ve středu k už dříve oznámenému odvolání ministra nechystá žádnou oficiální akci. Ovčáček ČTK řekl, že není zavedenou zvyklostí, aby se při odvolání člena vlády ceremoniál konal. O odvolání pak informoval už v pondělí na sociálních sítích. „Prezident republiky poděkoval Antonínu Staňkovi za jeho práci, zejména za péči o záchranu kulturních památek a za odhalení zneužívání veřejných prostředků v resortu ministerstva kultury,“ stojí v prohlášení.

Staněk rezignoval v květnu po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla po odvolání šéfů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že Staněk nekončí kvůli odvolání obou ředitelů, ale kvůli vyhrocené situaci v kultuře, kterou už nemůže osobně zklidnit.

Zeman v pondělním prohlášení dodal, že očekává prošetření Staňkových trestních oznámení. Ministr na Fajta podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na milion korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným galerií. Další oznámení směřovalo i na dva bývalé ředitele Muzea umění v Olomouci, odvolaného Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala.

Ministerstvo kultury pravděpodobně nejméně do poloviny srpna nepovede plnohodnotný ministr. Zeman chce totiž rozhodnout o jmenování kandidáta ČSSD Šmardy až v polovině srpna. Podle Babiše to nebude znamenat problém, protože se období kryje s vládními prázdninami, které potrvají do zasedání 26. srpna. Zeman v posledních týdnech kritizoval nedostatečné zkušenosti Šmardy s kulturou či nominace stranických funkcionářů na velvyslanecké a ministerské posty.

Dvouměsíční čekání na odvolání

Výběr událostí kolem odchodu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z vlády:

 • 18. dubna - Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na oba podal trestní oznámení. U Fajta Staněk kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích. Fajt řekl, že odvolání považuje za politický krok. Soukup popřel chyby v hospodaření. Podle opozice se Staněk odvoláním Fajta chtěl zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi.
 • V kulturní obci následně vznikla iniciativa požadující Staňkovo odvolání. Petici podepsalo zhruba 7000 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ji dostal 2. května 2019. Signatáři petice se sešli s Babišem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem
 • 9. května - Vedení ČSSD v reakci na rozbouřené nálady v kulturní obci uložilo Staňkovi zklidnit situaci. Hamáček se tehdy Staňka zastal, při odvolání obou ředitelů podle něj postupoval správně. V následujících dnech ale situace eskalovala, kvůli ministrově údajné nekompetenci například rezignoval ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii Praha Otto Urban.
 • 15. května - Bylo oznámeno, že Staněk ke konci května rezignuje. V dopise Babišovi napsal, že se rozhodl vyhovět výzvě předsedy Hamáčka. Rezignaci předal 20. května. V rezignačním dopise pochybení odmítl a uvedl, že za svými kroky si stojí. Staněk také hovořil o štvavé kampani.
 • 28. května 2019 - Prezident Zeman nepřijal Staňkovu demisi. Hamáček oznámil, že požádá Babiše, aby Zemanovi navrhl Staňkovo odvolání. Novým ministrem kultury by se měl stát místopředseda ČSSD Michal Šmarda.
 • 29. května - Zeman navrhl počkat se Staňkovým odvoláním na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal.
 • 31. května - Babiš odeslal na Pražský hrad návrh na odvolání Staňka a jeho nahrazení Šmardou. Zeman zopakoval, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.
 • 21. června - ČSSD po jednání širšího vedení podmínila setrvání ve vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu kultury.
 • 25. června - Zeman se setkal se Šmardou.
 • 27. června - Hamáček jednal se Zemanem kvůli výměně ministra kultury. ČSSD trvala na tom, že je věc potřeba vyřešit do 30. června, a zvažovala, že při dalším otálení Zemana s výměnou požádá Babiše, aby podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Zeman jakákoliv ultimáta odmítl. Babiš řekl, že pro kompetenční žalobu nevidí důvod. Podle Hamáčka se odmítnutím výměny ministra kultury ČR dostala na hranu ústavní krize.
 • Poslanci ČSSD podpořili vládu při hlasování o nedůvěře.
 • 28. června - Zeman řekl, že se chce na schůzce 12. července v Lánech pokusit usmířit Hamáčka a Staňka.
 • 30. června - Babiš řekl, že pokud by ČSSD odešla z vlády, znamenalo by to de facto předčasné volby. Odmítl spekulace, že by ve vládě mohla ČSSD nahradit SPD Tomia Okamury.
 • 1. července - Hamáček zopakoval, že pokud by ČSSD nemohla rozhodovat o svým ministrech, nemá smysl ve vládě být.
 • 4. července - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že pokud předseda vlády navrhne odvolat ministra, nedává ústava prezidentovi žádný prostor k vyjednávání a má povinnost návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu.
 • Prezident Zeman přijal Babiše a Hamáčka. Podle Hamáčka nepřinesla schůzka žádný výsledek.
 • 9. července - Senátorské kluby se dohodly, že ústavní žaloba na Zemana bude rozšířena o nečinnost při odvolání Staňka.
 • 11. července - Babiš se sešel na Hradě se Zemanem.
 • 12. července - Konala se schůzka Zemana, Hamáčka a Staňka, po které šéf ČSSD řekl, že prezident je připraven k 31. červenci vyhovět návrhu na odvolání Staňka, ve věci jeho nástupce vyčká na rozhodnutí předsednictva ČSSD.
 • 15. července - Předsednictvo ČSSD potvrdilo, že Staněk má být odvolán, a zároveň plně podpořilo nominaci Šmardy. Širší vedení sociální demokracie také vyzvalo Babiše, aby v souladu se svými ústavními právy a s koaliční smlouvou zajistil respektování nominace na ministra kultury.
 • 24. července - Babiš po schůzce se Zemanem uvedl, že prezident odvolá Staňka k 31. červenci. O nominaci ČSSD na nového ministra rozhodne v polovině srpna.
 • 25. července - Hamáček po jednání vedení ČSSD řekl, že se Zeman pohybuje jasně mimo ústavu. Neupřesnil ale, jak bude strana postupovat; nejspíše vyčká, jak se prezident rozhodne.
 • 29. července - Prezident dva měsíce od doručení návrhu premiéra Babiše odvolal ke 31. červenci ministra Staňka.

ČTK