28. srpna 2013 9:28, aktualizováno  10:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman oficiálně rozpustil sněmovnu. Volby budou 25. a 26. října

zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy zeman | foto: Lidové noviny

PRAHA Prezident Miloš Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Dolní komora Parlamentu tak končí ve složení, které měla po minulých volbách. Řekl to Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Hrad zároveň oficiálně oznámil, že Zeman stanovil termín předčasných voleb na pátek 25. října a sobotu 26. října.

"Mohu potvrdit, že prezident rozpuštění Sněmovny podepsal," řekl Mynář. Rozhodnutí hlavy státu vyjde ve Sbírce zákonů kolem 11:00 hodin, uvedl kancléř. Poté se Poslanecká sněmovna oficiálně rozpustí. Rozpuštění Sněmovny otevře cestu k předčasným volbám. Prezidentovo rozhodnutí, aby šli občané k urnám poslední říjnový víkend, spolupodepsal premiér Jiří Rusnok.

ČTĚTE TAKÉ:

Také podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky vyjde prezidentův verdikt v platnost ještě dnes. Od vydání rozhodnutí ve sbírce se odvíjejí lhůty pro přípravu voleb, například termín pro odevzdání kandidátních listin.

Prezident předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů. Zeman se také nechal slyšet, že bude "zcela respektovat" výsledky voleb. Nedávno uvedl, že jmenuje premiérem toho, koho mu doporučí strana, která vyhraje chystané předčasné volby do Sněmovny. Nadále má ale za to, že by vítěz voleb měl při nominaci přihlédnout k vůli voličů a preferenčním hlasům. Zároveň ale řekl, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09, nejmenuje premiérem ani jednoho z lídrů protichůdně zaměřených stran, neboť by jejich koalici považoval za zradu na voličích.

Politické strany už houfně zbrojí na předčasné volby, jejichž favoritem je podle průzkumů veřejného mínění ČSSD. Strany vybírají lídry a připravují předvolení kampaně, na které bude tentokrát minimum času.

Předčasné volby mají vyřešit politickou krizi, která vznikla po korupčním skandálu ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Pravicový kabinet po něm skončil a Zeman jmenoval předsedou dočasné vlády úředníků ekonoma Rusnoka. Přechodná vláda však nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, Rusnokův tým tak zemi řídí v demisi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz