Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman omlouvá Rusnokův trapas: Stalo se to většině velkých politiků

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru s redaktory ČTK - kouří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při rozhovoru s redaktory ČTK - kouří | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman chápe přešlap premiéra Jiřího Rusnoka, kdy ve sněmovně svým kolegům říkal, že se mu nechce letět do JAR na pietní akci k poctě zesnulého Nelsona Mandely. "Stalo se to velké většině světových politiků, i Georgovi Bushovi. Příště se naučí, že šeptat si se nevyplácí," řekl Zeman.

Zeman se v rozhovoru na rádiu Frekvence 1 vyjádřil svůj názor k výstupu Jiřího Rusnoka v Poslanecké sněmovně, kde ministrovi obrany Vlastimilu Pickovi řekl:  "Ty vole teď ještě zase zemřel Mandela. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli ještě nebudu muset jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec."

Podle Zemana bylo vyjádření nešťastné, ale takové věci se podle něj stávají i velkým politikům, přičemž zmínil bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího, který adresoval přítomnému novináři výraz asshole, protože si myslel, že je mikrofon vypnutý. Zeman se pak sám podivil nad tím, že se to nestalo jemu samotnému. "Já se tomu vyhnul vzhledem ke své povaze spíše náhodou," řekl Zeman.

"Příště se naučí, že šeptat si se nevyplácí"

Rusnokův přístup k pietní akci byl podle Zemana dán především velkou vytížeností českého předsedy vlády. "Premiér je zatížený řadou technických věcí. Cesta s přestupem v Keni je náročná, když si představí 11 hodinovou cestu tam i zpět a vyjádří se ve smyslu, že tam jet nechce," myslí si Zeman.

Rusnokův trapas

Zeman za sebe však řekl, že by pro něj bylo ctí se pietního shromáždění zúčastnit. "Nelson Mandela byl obrovská osobnost a nikdo nepochybuje, že mu každý demokratický politik vyjadřuje úctu. Já bych pokládal za čest tam jet, ne potřást si rukou se světovou elitou, ale abych vyjádřil úctu člověku, který byl dlouho ve vězení, ze kterého nevyšel se záští, ale pokorou," uvedl prezident, přičemž celou věc však nevidí tak černě. Alespoň pro premiéra prý z incidentu plyne poučení. "Příště se naučí, že šeptat si se nevyplácí," domnívá se Zeman.

Rusnokovo faux pas zaznamenala světová média

Na záznam streamového videa ČT24 upozornil jako první server Lidovky.cz. Premiér Rusnok se na něm vyjádřil v tom smyslu, že nechce cestovat do Jihoafrické republiky na pohřeb Mandely. "Já se úplně třepu, abych tam nemusel jet," říká na záznamu mimo jiné Rusnok. Zároveň vyjádřil přání, aby jel prezident Miloš Zeman. Úterní veřejné piety se kromě řada významných světových státníků zúčastnil ministr zahraničí Jan Kohout.

Rusnokovo faux pas zaznamenala i některá světová média. Agentura AP napsala, že mnozí světoví státníci dali najevo, že Mandelův pohřeb si ani za nic nenechají ujít, ale český premiér Jiří Rusnok k nim nepatří. Její krátkou zprávu mimo jiné převzala televize ABC a list The Washington Post, stejně jako irské či kanadské listy.

Přepis nahrávky

Jiří Rusnok: Ty vole teď ještě zase zemřel Mandela.
Vlastimil Picek: Kdo tam pojede?
Jiří Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet.
Vlastimil Picek: Protože voni to dělaj tak do deseti dnů.
Jiří Rusnok: Čtrnáctýho v sobotu to je. To jak máme s ním večeři, jo. Teď já mám ještě nějakej oběd, pak máme večeři. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli ještě nebudu muset jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec. Pak mám devatenáctýho zase Brusel. Ale Mandela, to je zase průser. Ty vole, já nevim, dyť ještě ale. To je dálka jako prase, to bych tam musel nějakou linkou, nebo něčím.
Vlastimil Picek: Ale né, speciál.
Jiří Rusnok: Ty vole, kdo to zaplatí?
Vlastimil Picek: Já to zaplatím.
Jiří Rusnok: Tak rozpočet letos to zvládne, ale je to hrozný. Hele, já doufám, že Miloš je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede. Oni doktoři mu budou určitě říkat, ať tam nejede.
Vlastimil Picek  Můžeš mi říct, jak vyleze do těch schodů do toho letadla?
Jiří Rusnok: : No já nevim.
Vlastimil Picek: Dyť on má problémy se schodama.
Jan Fischer: Ještě tam bude nějaký průser, člověče.
Vlastimil Picek: Hele, nám zrušil cestu do Afghoše dvacátýho a poletí tady?
Jiří Rusnok: Tak asi nepoletí, tak je to v prdeli.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...