17. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průvodce oslavami 17. listopadu. Do ulic vyrazí studenti, kandidáti i extrémisté

17. listopad (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 17. listopad (ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Největší oslavy 17. listopadu se tradičně soustředí na pražskou Národní třídu. Hemžit se to tu bude i prezidentskými kandidáty. Zeman vynechá. Před dvěma lety stál prezident Miloš Zeman na pódiu po boku Martina Konvičky, hlavního představitele radikálního Bloku proti Islámu. Studenti tehdy na Albertov, hlavní místo oslav 17. listopadu, nebyli vpuštěni.

Letos Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček vzkázal: „Prezident nebude zneužívat toto významné výročí k politickým přednesům a účastem na některých akcích jako někteří jiní, kteří hodlají zneužít této záležitosti.“

Je to už potřetí, kdy prezident oslavy Dne boje za svobodu a demokracii vynechá. Podle Ovčáčka věnuje tichou vzpomínku. V roce 2013 se neúčastnil kvůli poraněnému kolenu. O rok později ho na Albertově lidi vypískali a házeli na něj vejce. Následovalo zmíněné vystoupení s Konvičkou a zákaz pro studenty. Doma prezident vzpomínal už loni.

Národní třída a oslavy se přitom letos budou hemžit prezidentskými kandidáty. Nedaleko památníku bude od deseti hodin informační stánek, kde mají být představeni uchazeči o Hrad.

„Spolu s dalšími lidmi jsme rozjeli projekt, který podporuje voličskou účast. Jde o to, abychom podpořili demokracii, protože máme dojem, že je trochu ohrožená. Chceme poskytnout servis lidem, aby věděli, kdo všechno kandiduje,“ řekl Lidovým novinám jeden z pořadatelů Jan Sigmund. Ten dříve s jedním z kandidátů spolupracoval, v týmu Marka Hilšera však už není a věnuje se projektu Volit je cool.

Z devíti uchazečů o hradní funkci přislíbilo spolupráci sedm. Čtyři kandidáti se mají dostavit osobně. U stánku se během dne objeví Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Hynek a Petr Hannig. Vůbec zastoupen nebude Zeman, neozval se ani Mirek Topolánek.

Albertov bude patřit studentům

Prezidentští uchazeči tak vyplní program jinak složený z koncertů či divadelních představení. Již počtvrté se na Národní třídě uskuteční pouliční slavnost Korzo Národní, která má být podle spoluorganizátora Martina Pikouse naopak apolitická.

Albertov letos opět obsadí studenti a na Václavském náměstí proběhne Festival svobody, který vyvrcholí velkým koncertem. Různé akce pod stejnou záštitou se navíc chystají i v Brně, Jihlavě nebo Českých Budějovicích.

17. listopad se ale jako každý rok neobejde ani bez demonstrací. Do ulic chce vyrazit Dělnická strana sociální spravedlnosti. Po Praze se budou pohybovat i příznivci levicové Antify. Akci na pražském magistrátu nahlásil také někdejší představitel republikánů Miroslav Sládek. Sejde se i Blok proti islamizaci, tentokrát před španělským velvyslanectvím, kde budou demonstrovat za nezávislost Katalánska.

Vzpomenou se i události roku 1939, kdy nacisté zavřeli české vysoké školy. Tradičně se lidé sejdou u Hlávkovy koleje.

Akce 17. listopadu

■ Na Albertově v Praze se od devíti ráno budou scházet studenti. Uctít chtějí nejen události roku 1989, ale i ty o padesát let starší, kdy nacisté zavřeli vysoké školy.

■ Na Národní třídě bude již počtvrté probíhat pouliční slavnost Korzo Národní. Spolek „Díky, že můžem“ tady bude pořádat koncerty i divadelní představení. Ve 14 hodin zazní v rámci slavnosti u Národního divadla státní hymna, v sedm večer pak před Topičovým domem Modlitba pro Martu.

■ Na Národní třídě v blízkosti CaféLouvre se budou od deseti dopoledne prezentovat prezidentští kandidáti. Někteří dorazí osobně, jiní za sebe vyšlou volební tým.

■ Ve 13 hodin se vydá do ulic karneval s názvem Sametové posvícení. Průvod masek s alegorickými vozy nese letos motto „Toto není kachna“. Upozornit má na to, že se ve společnosti šíří řada poplašných zpráv a takzvaných fakenews, tedy kachen. Vydá se z náměstí Republiky přes Karlův most, Kampu a Václavské náměstí zpět na náměstí Republiky

■ Na Václavském náměstí bude od 19.30 Koncert pro budoucnost v rámci Festivalu svobody. Ještě než se začne hrát, z Prahy a dalších českých měst se rozezní píšťalky. Minutou hluku chtějí organizátoři připomenout, že 17. listopadu 1989 v 19.30 přehradila policie cestu studentskému průvodu z Albertova.

■ V rámci Festivalu svobody se chystají připomínkové akce i v dalších městech, jako například v Jihlavě, ve Zlíně, v Plzni nebo v Brně.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz