21. dubna 2018 11:06, aktualizováno  14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudruzi a soudružky, Vítězný únor byl prohraný únor, řekl Zeman na sjezdu KSČM

Miloš Zeman na sjezdu KSČM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na sjezdu KSČM. | foto:  Dan Materna, MAFRA

NYMBURK Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM připomenul oběti minulého režimu. „To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Protože vytvořil monopol moci,“ řekl Zeman třem stovkám delegátů sjezdu, který má zvolit nové vedení komunistické strany.

Na sjezdu se sešlo všech 313 delegátů.

Na sjezdu se sešlo všech 313 delegátů.

Vojtěch Filip se chystá na projev.

Vojtěch Filip se chystá na projev.

Před závěrem svého vystoupení krátce zmínil nynější vyjednávání o vládě hnutí ANO s ČSSD s tolerancí KSČM. Prezident Zeman nabádal, aby strana nepromarnila příležitost a nekladla si přemrštěné podmínky.

„To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Protože vytvořil monopol moci,“ řekl Zeman třem stovkám delegátů sjezdu. Každý monopol vede podle prezidenta k degeneraci.

Komunisté se sjeli do Nymburka, aby zvolili nové vedení. Po podzimním volebním neúspěchu se kýve křeslo pod dlouholetým předsedou Vojtěchem Filipem. Jeho největšími soky jsou europoslankyně Kateřina Konečná a dosavadní místopředseda Josef Skála. Tajenkou sjezdu je, jestli se někomu z nich podaří za sebou sešikovat dostatečný počet delegátů, aby Filipa dokázal porazit.

Prezident Miloš Zeman při proslovu.
Poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček na sjezdu.

Semelová pokládá Zemanův projev za jednostranný, ostatní oceňovali, že prezident přijel

Komunisté přijali projev prezidenta Miloše Zemana rozdílně. Předseda Vojtěch Filip uvedl, že mu nevadila žádná pasáž, podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika odpovídal prezidentovým názorům. Marta Semelová, jež patří k radikálnímu křídlu ve straně, pokládá Zemanovo vystoupení za jednostranné.

"To, že s některou částí jeho projevu nemusím souhlasit, neznamená, že neoceňuji to, že přijel na sjezd a poděkoval našim členům jako voličům, kteří se také zasloužili o to, že byl zvolen do funkce prezidenta," řekl novinářům Filip.

Kováčik pokládá za rozhodující, že Zeman na sjezd přijel a k delegátům promluvil. "Pro mě to znamená malý krok pro pana prezidenta, ale velký krok pro komunistickou stranu," řekl. Ohledně obsahu projevu Kováčik podotkl, že "je to starý Miloš Zeman, jak ho znám z řady jeho vystoupení a projevů".

Místopředsedovi KSČM Jiřímu Dolejšovi, jenž se řadí k liberálnímu křídlu, se Zemanovo vystoupení líbilo. "Zeman se projevil skutečně jako demokratický socialista," řekl Dolejš.

Současný předák má na své straně výhodu. I přes nelichotivý volební výsledek totiž poprvé v novodobé historii jedná o účasti komunistů na vládě. Sice by se tak dělo pouze zpovzdálí, i tak ale mají soudruzi a soudružky šanci mluvit do obsazování kabinetu a prosazovat své zákony.

S tímto argumentem také Filip předstoupil před delegáty. „Po 28 letech máme šanci prosadit něco z našeho programu,” řekl v úvodním projevu. Dodal také, že není pro předčasné volby.

Zeman vyzval k pokání

Filip má před volbou předsedy ještě jeden trumf. A opět jde o komunistické „poprvé”. Prvně v porevoluční éře se mu na sjezd KSČM podařilo dostat prezidenta. Miloše Zemana sice před budovou Obecního domu vítal špalír demonstrantů, uvnitř ho ale delegáti hned po příchodu do sálu odměnili vřelým a dlouhým potleskem. Ten byl ještě větší poté, co je hradní pán pozdravil.

„Vážené soudružky, vážení soudruzi,” řekl jim. Poté však začal s projevem, který řadě delegátu nemusel být zcela po chuti. Komunisty totiž vyzval k tomu, aby se káli kvůli zločinům padesátých let. Zmínil justiční vraždy Milady Horákové či Heliodora Píky. „Byly to zločiny,” řekl Zeman jednoznačně.

Projev ukončil připomínkou, že v Česku může vzniknout vláda se silným vlivem levice. O jejím vytvoření totiž jedná hnutí ANO s ČSSD, komunisté by ji tolerovali výměnou za programové a personální ústupky. Zeman se označil za stoupence socialismu. Vyzval proto KSČM, aby vznik takovéto vlády skutečně umožnila. „Nemějte přehnané požadavky,” varoval před možným krachem jednání o novém kabinetu.

Bojovně naladění „pionýři”

Kolem budovy, v níž se sjezd odehrává, táboří početná skupina odpůrců komunismu. Řada z nich se oblékla do pionýrských či esenbáckých stejnokrojů, mají mávátka i transparenty jako na 1. máje. Jen hesla se od těch budovatelských radikálně liší.

Některé symboly normalizace jsou u veřejnosti ještě stále živé.

Některé symboly normalizace jsou u veřejnosti ještě stále živé.

Červené trenýrky, parodický symbol prezidenta Miloše Zemana

Červené trenýrky, parodický symbol prezidenta Miloše Zemana

Objevují se nápisy „Stop komunismu” nebo „Miloše do koše.” Množství hesel se naváží do premiéra Andreje Babiše nebo připomíná umučení faráře Josefa Toufara komunisty. Nechybí ani obrovské červené trenýrky, které se od „partyzánské” akce umělecké skupiny Ztohoven staly jedním ze symbolů odporu proti Miloši Zemanovi.