29. listopadu 2018 21:29, aktualizováno  21:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Ministr Petříček dělá chyby, Orbánovi se omluvím za vyškrtnutí Maďarska z top ambasád

Prezident republiky Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Prezident republiky Miloš Zeman se podle čtvrtečních svých slov v pátek omluví maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi za to, že ministr zahraničí Tomáš Petříček chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout úřad v Budapešti. Na lednové poradě ústavních činitelů navrhne zrušení tohoto rozhodnutí. Petříček je podle jeho slov buď nezkušený, nebo mu radí europoslanec Miroslav Poche (ČSSD).

Zeman v rozhovorou pro TV Barrandov reagoval na Petříčkovo rozhodnutí snížit úroveň čtyř českých ambasád z „top“ na běžnou, o němž informovaly LN. „U některých mi to nevadí, jako je Kyjev nebo Ankara,“ uvedl Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Úroveň ambasád v Římě a Budapešti by ale podle něj snížená být neměla.

„Petříček je buď nezkušený, nebo mu radí pan Poche, který hlasoval v Evropském parlamentu proti Maďarsku. Obojí je špatně,“ řekl Zeman.  Zemanovi podle jeho slov nevadí rozdílné názory, ale neprofesionalita.

„Potřebovali bychom profesionálního ministra zahraničí. Když tam nemáte profesionála, který dělá hrubé chyby, který nezná význam Itálie v EU, Maďarska ve Višegrádské čtyřce, tak musím jenom zakroutit hlavou, usmát se a politovat ministerstvo zahraničí,“ dodal prezident. O Petříčkovi také řekl, že je neúspěšný komunální politik.

Různé pohledy na věc si chce Zeman vyjasnit na lednové poradě s ústavními činiteli. „Zítra se premiérovi Orbánovi omluvím za toto rozhodnutí a na této poradě navrhnu ostatním ústavním činitelům, aby bylo zrušeno,“ avizoval Zeman před páteční návštěvou maďarského premiéra v Praze.

O čtyři top ambasády méně

Jen necelá pětina z 96 českých velvyslanců se může chlubit, že pracuje na ambasádě s přívlastkem top. Bylo jich 17, od nového roku to bude o čtyři méně.

Na oficiální „seznam zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti“ se z rozhodnutí ministra Petříčka nedostaly zmíněné ambasády na Ukrajině, v Maďarsku, Itálii a Turecku. Přitom všechny čtyři země paradoxně stouply na žebříčku politické důležitosti.

Vyřazení ze seznamu privilegovaných ambasád má praktické dopady –i finanční a personální. Nezastírá to ani ministr Petříček, argumentuje, že bylo třeba šetřit. „Hlavní důvod je ekonomický, uspoří se tím náklady, které je možné přesunout jinam – Česko například otevírá ambasádu v Mali,“ řekl šéf diplomacie LN.

Lidovky.cz, bhBlahoslav Hruška