18. března 2013 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chce pomoci uneseným Češkám. Napsal pákistánskému prezidentovi.

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman v pondělí jednal s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) o případu dvou Češek unesených v Pákistánu. Prezidentovi země Ásifu Alímu Zardárímu napsal osobní dopis, který předá pákistánskému velvyslanci v Praze Aizázu Ahmadovi.

Zeman dopisy napsal také rodinám obou unesených dívek, informovala mluvčí hlavy státu Hana Burianová.

Dvě české turistky byly uneseny minulou středu v pákistánské provincii Balúčistán. Úřady o jejich osudu zatím nemají žádné informace. Únosci nikoho nekontaktovali. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové to ale nemusí nic znamenat. Únosci se mohou ozvat i po řadě měsíců.

K TÉMATU:

Situací se dnes podle ní zabýval krizový štáb v čele s šéfem české diplomacie Schwarzenbergem a zástupci zainteresovaných složek. "První jednání (štábu) bylo koncem minulého týdne, dnes následovalo v širším složení.

Sledujeme nejrůznější stopy, ale zatím se žádná nejeví takovou, abychom mohli říci, že je opravdu reálná a mohla by nás k děvčatům dovést," řekla Grohová. Ministr zahraničí jednal se Zemanem odpoledne, uvedl Hrad.

Na Facebooku se vytvořila skupina s názvem "Hanka a Tonča domů"

Češky, kterým je kolem 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Informace o unesených ženách jsou i na sociální síti Facebook. Skupina "Hanka a Tonča domů" sdružuje nyní asi 8500 lidí. Blízkým unesených zde lidé nabízejí pomoc, díky síti také kontaktují například překladatele.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, ČTK