Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman pod drobnohledem lékařů? Raději přemýšlí než sportuje, říká Holcát

Česko

  6:00
PRAHA - Že Zemana trápí špatný sluch? „Není to nic akutního ani neobvyklého a odpovídá to jeho věku,“ hodnotí šéf prezidentského konzilia lékařů Martin Holcát. Zdravotní stav hlavy státu je podle něj stabilní. Ačkoli ho lékaři neustále sledují, konzilium se nesešlo zhruba dva roky. „Nebylo třeba,“ vysvětluje Holcát s tím, že na dodržování životosprávy nemají lékaři u Zemana žádné páky.

Miloš Zeman. foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Lékaři mně nedávno diagnostikovali 40procentní ztrátu sluchu, takže první otázku jsem slyšel, druhou mně bude tlumočit Jiří Ovčáček,” uvedl prezident Miloš Zeman na pondělní tiskové konferenci poté, co přeslechl jeden z novinářských dotazů. Překvapivá odpověď opět spustila debatu o jeho zdravotním stavu, který mu nejvíce komplikuje cukrovka, jež zapříčiňuje špatnou chůzi.

Martin Holcát, šéf konzilia lékařů prezidenta Miloše Zemana.

Podle Martina Holcáta, šéfa konzilia lékařů, kteří na prezidentův zdravotní stav dohlíží, ale Zemanův problém se sluchem není ničím zvláštním. „Nevybavuji si, kdy jsme u pana prezidenta naposledy dělali audiogram (vyšetření na citlivost sluchu, pozn. red.), bude to už zřejmě dávno, a proto to neumím zhodnotit. Nijak radikálně se to ale nemění a není to akutní stav, který u pana prezidenta momentálně řešíme,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz.

O tom, že by Zeman trpěl ze 40 procent poruchou sluchu, se prý Holcát dozvěděl z médií. I kdyby to platilo, tento stav podle jeho názoru zcela odpovídá jednasedmdesátiletému člověku a není ničím neobvyklým. „Neplatí to u všech, ale téměř všem se s věkem sluch zhoršuje. Čtyřicet procent by odpovídalo,“ dodal Holcát.

Zeman a správná životospráva

  • „Plíce mám naprosto čisté, právě proto, že kouřím. Nedávno jsem byl na rentgenu a tam se mě ptali, jestli jsem nekuřák,“ prohlásil Zeman v dubnu tohoto roku. „Prostatu mám jako panic. Pokud se zdraví měří kvalitou prostaty, tak jsem naprosto zdráv,“ dodal.

Lékařské konzilium hlavy státu představila prezidentská kancelář v červenci roku 2013. Tehdy vyšlo najevo, že Zeman trpí cukrovkou. Nemusí ji sice léčit inzulínem, ale léky na ni brát musí. Tým lékařů se kromě toho zaměřuje i na s tím spojenou neuropatii, která způsobuje omezenou citlivost dolních končetin a je příčinou Zemanovy vrávoravé chůze.

Když před dvěma lety trápila hlavu státu bolavá noha, plánovalo konzilium schůzky zhruba jednou měsíčně. Nyní se ale schází jen v případě vážného problému. „Protože nebyly žádné zdravotní problémy, asi dva roky jsme se v rámci konzilia nesešli. Nebylo třeba. Pana prezidenta kontrolují jednotliví lékaři například kvůli cukrovce, ale nijak dramaticky postižen není,“ vysvětlil Holcát. Všichni z konzilia jsou o Zemanově zdravotním stavu informováni prostřednictvím lékařských zpráv.

Podle Holcáta je prezidentův zdravotní stav stabilní. Hodnoty u cukrovky zůstávají stejné, neuropatii, která Zemana omezuje, vyřeší hůl. Ostatně bez ní už hlavu státu není téměř vidět. „Pan prezident rehabilituje. Když mu kolega Kolář (Pavel Kolář, fyzioterapeut; pozn. red.) doporučí nějaký pohyb, někdy je to pro něj – když to řeknu kulantně – určitá zátěž. Přece jen raději přemýšlí než sportuje. Proto ta hůl, která situaci určitým způsobem kompenzuje,“ vysvětlil Holcát.

Naposledy se se Zemanem viděl asi před čtrnácti dny na poradním sboru, kde řešili různé legislativní návrhy. Ačkoli se nejednalo o zdravotní vyšetření, byl prý prezident v naprostém pořádku. „Musím říct, že mě překvapilo, v jak dobré dušení pohodě a kondici byl. Diskutovali jsme některá závažná témata a on naprosto perfektně reagoval, orientuje se v různých problematikách,“ zhodnotil Holcát s tím, že i Zemanův sluch byl naprosto v pořádku.

Zemana hlídá i první dáma

Přesto ale uhlídat životní styl hlavy státu není jednoduché. Záliba v alkoholu, cigaretách a tučném jídle se totiž neslučuje s lékaři naordinovaným dietním režimem. Zdali ho Zeman dodržuje, ale závisí jen na něm.

„My jsme mu doporučili životosprávu. Cukrovka je kompenzovaná, to znamená, že v jeho výživě neshledávám nějaké výstřelky. Z velké části ji zřejmě dodržuje, ale to musí říct spíš pan prezident, je to na něm. Má okolo sebe tým včetně manželky, který mu s dietou pomáhá,“ uzavřel Holcát.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!