Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman pod palbou pravice. Měl by víc rozvíjet vztahy se západními zeměmi

Český prezident Miloš Zeman (vlevo) se 3. září v Pekingu setkal s šéfem Kremlu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman (vlevo) se 3. září v Pekingu setkal s šéfem Kremlu... | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman by měl rozvíjet vztahy i se západními zeměmi, zní z pravicové opozice v reakci na jeho pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Česka. Opoziční KSČM vnímá pozvání jako diplomatický krok. Zeman je nyní v Číně na několikadenní návštěvě, zúčastnil se tam mimo jiné vojenské přehlídky k výročí konce druhé světové války v Tichomoří.

„Zvát hlavy států je jedním z úkonů prezidenta. Byl bych velmi rád, kdyby sem mnohem častěji jezdili státníci ze západních demokratických zemí, takto to vypadá poněkud nevyváženě,“ řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předsedovi ODS Petrovi Fialovi nevadí, že Zeman rozvíjí obchodní vztahy s Čínou. „Vadí mi, že se v Pekingu účastní vojenské přehlídky, která jako by z oka vypadla těm, které známe z komunismu,“ řekl. Fiala podotkl, že Zeman jezdí na východ rád. „Měl by ale intenzivně rozvíjet naše vztahy se západními demokratickými zeměmi,“ zdůraznil předseda občanských demokratů.

„Já to beru zatím jako diplomatický krok našeho prezidenta, že na oplátku pozval svůj čínský protějšek do Prahy,“ řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Další z místopředsedů TOP 09 Marek Ženíšek by Zemanovi cestu do Číny nevyčítal, kdyby jezdil i do jiných zemí. „Tam naši hlavu státu ale nikdo nezve, takže ani on nemůže zvát je. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby prožíval zážitky pospolitosti s prezidenty Si Ťin-Pchingem a Putinem,“ uvedl. Také s Putinem se Zeman v Číně setkal.

Ženíšek pochybuje o tom, že takové cesty českému průmyslu nějak pomůžou. „Přestože jsou mu na pomoc povoláni i takové kalibry, jakými jsou Krteček či Nedvěd,“ dodal.

Zeman na schůzce s čínským protějškem Si Ťin-pchingem připomněl, že od jeho loňské říjnové cesty do Číny se podařilo realizovat některé dohody, konkrétně zmínil otevření pobočky Bank of China v Praze a zavedení letecké linky Peking - Praha. Zahájení jejího provozu se plánuje na 23. září.

Další významné smlouvy mezi českou a čínskou stranou mají být uzavřeny při nynější návštěvě. Obsah smluv, které završí některé investiční akce, ale český prezident zveřejní až v sobotu v Šanghaji, kam z čínské metropole odletěl.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...