23. května 2017 11:42, aktualizováno  21:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kajínek opustil rýnovickou věznici. Milost mi sliboval už Havel, řekl

Na Kajínka čekalo spoustu fanoušků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Kajínka čekalo spoustu fanoušků. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek je znovu na svobodě. Kajínek v úterý krátce před druhou hodinou odpoledne opustil areál rýnovické věznice, kde si trest odpykával. Novinářům následně poděkoval za několikadenní čekání. Zároveň sdělil, že o svém příběhu chystá druhou knihu. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost, neboť „není zcela přesvědčen o jeho vině“.

„Jsem velmi rád, že jsem z vězení pryč. Je to velká potěmkinova věznice. Jste oblbováni a ohlupováni,“ řekl Kajínek po opuštění věznice novinářům, před které předstoupil ve svítivě zeleném tílku. Vzápětí jim poděkoval za několikadenní čekání. O svých zkušenostech za mřížemi chce ještě v budoucnu mluvit.

Věznici chtěl podle svých slov opustit nepozorovaně, ředitel mu ovšem takový postup nejprve prý nepovolil. „V sobotu mi pak nabídl, že se mohu vyhnout novinářům. Já jsem řekl, že když tam na mě čekají od čtvrtka, bylo by sprosté se jim vyhnout,“ uvedl Kajínek, na něhož vedle novinářů čekalo i několik desítek jeho příznivců. Rodák z Prachovic na Chrudimsku vyhověl i několika žádostem o autogram.

S šestapadesátiletým mužem odsouzeným za dvojnásobnou vraždu se jeho příznivci objímali, gratulovali mu k milosti, fotografovali se s ním. Kajínka vítali s pokřiky „Už jsi venku“, „Už jsi na svobodě“, „Máte dobré svaly.“ Jako první prošedivělého Kajínka objala devětapadesátiletá Alena Dvořáčková z Jablonce nad Nisou. Před věznici chodila stejně jako desítky dalších Kajínkových příznivců každý den od minulého čtvrtka týdne. „Věřím, že to neudělal,“ řekla Dvořáčková.

Následně Kajínek, který doufá, že se mu podaří prosadit obnovu procesu, poděkoval všem lidem, kteří ho po celá léta podporovali a snažili se mu pomoct. Adresu svého budoucího bydliště neuvedl. „Není třeba, aby to každý věděl,“ dodal.

Kajínek se zdraví s jedním ze svých příznivců.
Na Kajínka čekalo před věznicí několik příznivců.

Prozradit nechtěl ani, kam zavedou jeho pracovní kroky. Prý už má několik nabídek na zaměstnání. „Jako třeba, že bych mohl být účastníkem nějakých firem. Ale byl jsem ve vězení 23 let a všichni víte, že za pět let se doba změní. Takže já se nejdříve potřebuju rozhlídnout, nadechnout se, zvážit situaci, a podle toho se uvidí, co bude dál,“ poznamenal.

Kajínek vyšel z věznice nalehko v tílku s bundou v ruce pro případ, že by pršelo. Všechny své věci ponechal ostatním vězňům, jmenoval například televizi, rádio, knihy či playstation. Finančních prostředků má dle svých slov dost. “Mám dostatek peněz na to, abych si mohl jít koupit i oblečení,“ komentoval.

Jiří Kajínek v davu novinářů a fanoušků.

Zemanovo rozhodnutí označil nejznámější český vězeň za „uskutečnění zázraku“. Kajínek tvrdil, že milost mu sliboval už prezident Václav Havel, Václav Klaus zase prý sliboval, že jeho případ vyřeší. Miloš Zeman nesliboval nic, řekl Kajínek po svém propuštění.

„V roce 2002 mi Václav Havel slíbil, že než odejde z úřadu, tak že mi udělí milost. Já jsem ve vězení čekal v bezesných nocích s tím, že jsem čekal, že to tak bude. Nenapadlo by mě nikdy, že Václav Havel nedodrží svůj slib,“ řekl Kajínek. Havel mu údajně později řekl, že mu milost dávat nebude, že mu ji dá ten, kdo přijde po něm.

Tvrzení odmítl bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček. „To je absolutní nesmysl, Václav Havel nikdy o ničem takovém neuvažoval. Nikdy,“ řekl Špaček.

Klaus „vážně uvažoval“

„Přišel Václav Klaus a ten mi deset let říkal, že můj případ sleduje, že můj případ vyřeší, ať vydržím, že se z toho vězení dostanu s jeho pomocí. Po deseti letech Václav Klaus udělil amnestii a na milosti už nedošlo,“ prohlásil Kajínek.

Klaus podle Petra Macinky z Institutu Václava Klause o udělení milosti vážně uvažoval. „Cítil, možná podobně jako nyní prezident Zeman, že nad rozsudkem pana Kajínka existuje mnoho pochybností,“ řekl Macinka. Důvodem, proč se tak nestalo, bylo podle Macinky zřejmě velké množství jiných žádostí o milost, mezi nimiž bývalá hlava státu nalezla řadu naléhavějších případů.

Prezident Miloš Zeman mu prý nic nesliboval. „Od začátku říkal, že mi milost dát nechce, ale chce se přimluvit za nový proces mimo Plzeň, protože ta je podjatá,“ řekl Kajínek. Přes čtyři roky se podle Kajínka prezident přimlouval, u justice ale neuspěl. „Já osobně si to vysvětluju tak, že prezident Zeman se to rozhodl vzít do vlastních rukou a rozhodl se pro milosrdenství. On neřekl, že jsem nevinný, ale rozhodl se pro milosrdenství, ze které mu jsem samozřejmě vděčný,“ dodal Kajínek.

Od věznice ho nakonec odvezlo auto jedné komerční televize.

Sedmiletá podmínka

Součástí milosti je sedmiletá podmínka - nejdelší, jakou právní řád umožňuje - při níž se Kajínek nesmí dopustit trestného činu. Na její dodržování bude dohlížet Krajský soud v Plzni.

Lidé si s Kajínkem fotili i selfie.

V tiskové zprávě Pražský hrad uvedl, že se Kajínek nesmí dopustit ani úmyslného, ani nedbalostního trestního činu. Dodržování podmínky bude nyní kontrolovat soud, který Kajínka odsoudil v prvním stupni. Soud po uplynutí každého roku podmínky sdělí ministerstvu spravedlnosti, jestli ji Kajínek dodržuje.

„Vyjde-li najevo, že omilostněný podmínku nedodržuje, provede soud potřebné šetření i před uvedenou lhůtou a předloží výsledky šetření prezidentu republiky, a to prostřednictvím ministerstva spravedlnosti,“ dodal Ovčáček. „Pro úplnost dodáváme, že soudu nepřísluší, aby sám vyvozoval závěry o neplnění podmínky, neboť k tomu je oprávněn pouze prezident republiky,“ podotkl mluvčí Zemana.


Jiří Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za vraždu dvou lidí. Podle pravomocného rozhodnutí zastřelil 30. května 1993 poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliana Pokoše. Druhý osobní strážce, Vojtěch Pokoš, střelbu přežil a Kajínka označil za střelce.

První žena, která Kajínka po opuštění věznice vítala.

Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice, kdy za pomocí diamantové struny a lana z prostěradel překonal mříže a ochoz věznice.

Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítl Vrchní soud i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

Milostí dal Zeman zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Řada politiků rozhodnutí hlavy státu kritizovala. Zeman ale svůj krok hájil s vysvětlením, že každé pravidlo má své výjimky. Stejnou obhajobu v úterý použil i Ovčáček.

Jiří Kajínek (56)

 • Kajínek se narodil 11. ledna 1961 v Prachovicích na Chrudimsku. V době, kdy se učil opravářem zemědělských strojů, začal hrát karty o peníze. Střety se zákonem měl Kajínek pro majetkovou trestnou činnost od roku 1974.
 • Kajínek se jako nezletilý zúčastnil vykrádání bytů. Ve vězení se ocitl poprvé v roce 1982 za krádeže v rekreačních chatách. O tři roky později stanul před soudem znovu - kromě bytových krádeží měl na svědomí nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele.
 • Za majetkovou trestnou činnost byl odsouzen v roce 1991, a to za ozbrojenou loupež, při níž policistům ukradl vůz. Za to dostal jako recidivista 11 let. Za vzorné chování mu v roce 1993 byl na tři dny přerušen trest. Do věznice se ale už nevrátil a o čtyři měsíce později, v květnu 1993, podle soudu spáchal nájemnou vraždu v Plzni.
 • Doživotí mu uložil Krajský soud v Plzni v červnu 1998 kvůli dvojnásobné nájemné vraždě podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory a pokus o další vraždu. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii vinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.
 • Ačkoliv se v médiích několikrát objevily informace o nových důkazech, údajně zpochybňujících Kajínkovu vinu, byl verdikt opakovaně potvrzen několika soudy. Loni v srpnu Ústavní soud opět odmítl Kajínkovu stížnost, vězeň se domáhal obnovy řízení.
 • Kajínek, protože několikrát z nápravných zařízení utekl, nebo se o to pokusil, byl umístěn do přísně střežené věznice Mírov na Šumpersku. Koncem října 2000 Kajínek přeřezal zřejmě diamantovou strunou mříže své cely a po svázaných prostěradlech se spustil za zdi káznice. Zastavit ho nedokázala ani střelba ostrahy.
 • S útěkem mu pomáhal další doživotně odsouzený vězeň Martin Vlasák. Policie ihned vyhlásila celostátní pátrání a přijala mimořádná bezpečnostní opatření, po Kajínkovi pátraly tisíce policistů po celé ČR.
 • Kajínka zadržel 8. prosince 2000 Útvar rychlého nasazení v bytě na pražském sídlišti Velká Ohrada. Kajínek byl sice ozbrojen, ale zásah se podle policie odehrál tak rychle, že zbraně nestihl použít. Příslušníci komanda se spustili na lanech ze střechy domu k oknům bytu v pátém patře. Okna rozbili, vhodili do bytu rozbušky a uprchlíka zneškodnili.
 • Ve svém bytě Kajínka ukrývala manželka jednoho z jeho mírovských spoluvězňů, orlického vraha Ludvíka Černého. Manželka dalšího z odsouzených v případu orlických vražd, Daniela Chodounská, bydlící ve stejném domě, se během akce policie pokusila přeřezat lano, na němž se spouštěl jeden z policistů.
 • Kajínek řekl, že útěkem chtěl dosáhnout obnovení procesu. Díky značnému mediálnímu zájmu se objevily nové svědecké výpovědi. Útěk vyvolávající romantické představy mu zajistil i početný zástup příznivců. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.
 • V roce 2013 Zeman řekl, že je pro obnovu Kajínkova procesu, amnestii by mu však nedal. Letos v dubnu prezident uvedl, že vážně uvažuje o udělení milosti. Kajínek je podle něj ve vězení dlouho a existují důvodné pochybnosti o jeho skutečné vině. V úterý 23. května Zeman podepsal milost, Kajínek tak bude propuštěn z rýnovické věznice.
rsaRobert Sattler, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!