24. října 2017 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman podepsal novelu proti diskriminaci pracovníků z EU. Česku hrozila pokuta 900 tisíc denně

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Úřad veřejné ochránkyně práv bude sledovat, zda zahraniční pracovníci ze zemí EU nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. Novou pravomoc dá ombudsmance novela, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí.

Novela antidiskriminačního zákona vychází z evropské směrnice. Evropská komise nedávno oznámila, že se rozhodla kvůli jejímu pozdnímu začlenění do českého právního řádu žalovat Česko u unijního soudu. Směrnici měly členské státy promítnout do národní legislativy nejpozději v květnu minulého roku. 

Evropská komise navrhuje pro Česko denní postih zhruba 900 tisíc korun, dokud Česko pravidla plně nepřevezme. Úřad ministra pro legislativu Jana Chvojky (ČSSD) poté oznámil, že se Česko případným sankcím pravděpodobně vyhne.

Směrnice, z níž novela vychází, zaručí cizincům z ostatních unijních zemí i jejich rodinným příslušníkům právo na rovný přístup k zaměstnání a k sociálním a daňovým výhodám. Stejné právo budou mít Češi v ostatních státech unie. Cílem návrhu je zajistit všem občanům unie svobodu pohybu bez překážek, uvedl již dříve Chvojka.

Náklady úřadu se zvýší o 4,5 milionu ročně

Úřad veřejné ochránkyně práv bude muset kvůli novým pravomocím získat dalších sedm pracovníků. Budou se zabývat osvětovou, analytickou a výzkumnou činností i spoluprací s úřady v rámci unie. Náklady úřadu se podle předlohy zvýší asi o 4,5 milionu korun ročně. Novela nabude účinnosti od ledna příštího roku.

Přístup k pracovním místům bývá podle vlády omezován požadavkem na určitou státní příslušnost. Zaměstnavatelé například neuznávají předchozí odborné zkušenosti zahraničních pracovníků nebo kvalifikace získané v jiném členském státě, případně dávají nepřiměřené požadavky na znalost českého jazyka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz