14. února 2017 13:31, aktualizováno  13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman podepsal protikuřácký zákon. V restauracích se přestane kouřit od konce května

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 38Diskuse
Protikuřácky zákon bude platný od konce května. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikuřácky zákon bude platný od konce května. | foto: Shutterstock

PRAHA Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal takzvaný protikuřácký zákon. Od 31. května bude platit absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Norma možná skončí u Ústavního soudu, napadnout ji chce místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Prezident svůj podpis avizoval už v lednu. V minulosti několikrát řekl, že tak učiní kvůli tomu, že je jako kuřák ve střetu zájmu.

Norma má zavést také zákaz kouření i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Tyto cigarety budou podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) povoleny naopak v kavárnách, barech i restauracích. Výjimku budou mít i vodní dýmky. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

Zákon zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, nelze-li vyloučit jejich zakoupení osobami mladšími 18 let. Návrh počítá se sankcemi ve formě zákazu činnosti až na dva roky za porušení zákazu prodeje cigaret mimo vybraná místa nebo osobě mladší 18 let, případně za prodej alkoholu podnapilému člověku. Také toto ustanovení bylo předmětem námitek, že hospodští nebudou mít možnost podnapilost zjišťovat.

Norma podle ministra rozšiřuje okruh míst, kde bude zakázán prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholických nápojů, například o pojízdné prodejny. Zákon rovněž zvyšuje sankce za prodej tabákových výrobků a alkoholu. Například v případě prodeje cigaret dětem vládní předloha počítá až s dvoumilionovou sankcí. „Navrhované sankce mají působit především preventivně před porušováním povinnosti. Cílem není trestat,“ zdůraznil v lednu ministr.

DALŠÍ NOVELY, KTERÉ PREZIDENT 14. ÚNORA PODEPSAL

 • Ministerstvo zdravotnictví bude moci zakázat zpětný vývoz vybraných léků tak, aby v Česku nehrozil jejich nedostatek. Seznam budou vytvářet odborníci na základě zpráv z lékáren. Změnu přinese vládní novela o léčivech. Nyní zákon umožňuje zakročit proti takzvanému reexportu až při skutečných výpadcích.
 • Trestně stíhaní, kteří budou do Česka předáváni z jiného státu EU, získají právo vybrat si v ČR spolupracující obhájce.
 • Omezení šikanózních insolvenčních návrhů a podvodných oddlužovacích firem. Norma má také přispět ke zprůhlednění insolvenčních řízení a zpřísnění podmínek pro poskytování poradenství v oddlužení. Schválení novely již dříve uvítal Svaz průmyslu a dopravy ČR.
 • Změny v dalším vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě budou platit. Novelou o získávání způsobilosti mimo jiné zanikne samostatný základní specializační obor praktického lékařství pro děti a dorost. Sníží počet základních specializačních oborů ze 46 na 43. Vzroste naopak počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, ze 17 na 19. Délka vzdělávání v základním kmeni potrvá dva a půl roku, zákon umožní souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni. Novela také upřesní výkon odborného dohledu nad neatestovanými lékaři a vymezí požadavky na garanta oboru a školitele.
 • Novela o podmínkách plemenářského programu. K plemenitbě včel se bude moci používat jen odolnější včela medonosná kraňská.
 • Pokuty za neposkytnutí genetických vzorků lesních dřevin se sníží na pětinu. Místo dosavadních 100.000 korun to podle bude maximálně 20.000 korun. Zaplatit je bude muset vlastník nebo nájemce lesa za to, že neposkytl nebo neumožnil odběr vzorků pro potřeby Národního programu ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin.
ČTK
 • 38Diskuse

Najdete na Lidovky.cz