21. října 2018 13:50, aktualizováno  14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman podle Babiše slíbil, že jmenuje Koudelku generálem. Privatizace ČD Cargo nebude, řekl premiér

Předseda české vlády Andrej Babiš na summitu Evropské rady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda české vlády Andrej Babiš na summitu Evropské rady. | foto: Reuters

Praha Prezident Miloš Zeman přislíbil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), že jmenuje ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. Babiš to řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce. Odmítl také privatizaci železničního dopravce ČD Cargo, o které dříve mluvil ministr dopravy Dan Ťok (ANO). V diskuzním pořadu se shodl s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem, že je potřeba mluvit se všemi zeměmi včetně Ruska a Saúdské Arábie. Bartoš nicméně kritizoval cestu předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska.

Vláda jmenování Koudelky generálem navrhovala už v květnu, Zeman tehdy návrhu nevyhověl. Kabinet nyní navrhuje povýšení plukovníka Koudelky znovu. „Prezident mi přislíbil, že Koudelku jmenuje generálem,“ řekl Babiš v Otázkách Václava Moravce.

U příležitosti 28. října prezident také udílí vyznamenání, které premiér kontrasignuje. Babiš v neděli vyjádřil svůj nesouhlas s vyznamenáním Pavola Krúpy, který je podle České národní banky nedůvěryhodnou osobou, a proto opouští společnost Arca Capital. „Myslím, že není dobrý nápad, aby měl vyznamenání. Mezi podnikateli je mnoho jiných, kteří by si ho zasloužili,“ uvedl Babiš. „Zítra (v pondělí) se setkám s prezidentem Zemanem a budu se ho ptát na důvody,“ dodal. Možnost, že by Zemanův návrh nekontrasignoval, ale nekomentoval.

Premiér také vyvrátil spekulace o tom, že by se Česko chystalo privatizovat dceřinou společnost Českých drah ČD Cargo, která provozuje nákladní vlaky. „ČD Cargo privatizovat nebudeme. Nevím, proč to Ťok říká,“ odmítl Babiš s tím, že vláda nechystá privatizaci žádného státního podniku.

‚Zbraně Saúdům neprodáváme, mluvit s nimi musíme‘

Babiš se s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem shodl na tom, že nelze s některou zemí vůbec nejednat. „Máme se bavit se všemi zeměmi. Nemáme ale jít směrem uzavírání zbrojařských kontraktů. Byznys není všechno,“ řekl Bartoš a zdůraznil, že daleko významnějšími obchodními partnery jsou pro Česko Německo nebo Velká Británie. Předseda vlády mu oponoval, že Česko málo exportuje mimo EU. „Naše závislost na Evropské unii je 87 procent. Musíme otvírat i nové trhy,“ řekl Babiš.

„V exportu musíme být pragmatičtí, ale zároveň se musíme dívat i na to, jak se ve které zemi dodržují lidská práva,“ řekl Babiš. „To, že se s někým setkáme, neznamená, že podporujeme jednání proti demokracii nebo svobodě médií,“ dodal premiér s tím, že Česko bude chtít, aby Evropská unie žádala po Saúdech vysvětlení události na velvyslanectví v Turecku. 

Ohledně vraždy novináře nechce Babiš dělat ukvapené závěry. „Vražda se musí vyšetřit. Počítám, že bude vyšetřena obdobným způsobem, jak se to děje na Slovensku. Královský režim tvrdí, že o tom nevěděl,“ připomněl Babiš. Saúdská Arábie je podle něj významný obchodní partner, Česko se ale bude držet stanovisek Evropské unie.

Babiš: Vondráček nás v Rusku dobře reprezentoval

Andrej Babiš v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka v souvislosti s jeho cestou do Ruska, kde jednal i s politiky, kteří figurují na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států. Ministerský předseda zároveň podpořil návrh opozičních Pirátů, aby Vondráčkovu cestu projednalo plénum dolní komory.

Babiš zdůraznil, že Česko stojí za tím, že ruská okupace ukrajinského Krymu je nepřijatelná a že unijní sankce platí, s Ruskem je ale podle něho nutné komunikovat. „Vondráček nás reprezentoval skvěle,“ uvedl premiér. Prohlásil také, že cesta byla úspěšná. Cílem cesty zdravotnického a školského výboru bylo zlepšit podmínky Čechů žijících v Rusku.

Předseda Sněmovny Vondráček v Rusku jednal i s předsedy obou parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA. Babiš poukázal například na to, že poslanci německého Bundestagu hrají s poslanci ruské dumy dokonce fotbal. „Celý svět tam prostě chodí,“ řekl.

Předseda Pirátů kritizoval, že Vondráček dopustil, aby ruská média návštěvu zneužila pro vlastní propagandu. Ruský server Sputnik po schůzce informoval, že Vondráček označil odpor vůči sankcím za hlavní cíl české diplomacie. Zahraniční politiku přitom neurčuje Poslanecká sněmovna, ale vláda. „K cestě nebyli přizváni žádní čeští novináři, o cestě máme jen ruské zprávy,“ upozornil Bartoš. Česko se podle něj vůči Rusku chová submisivně.

zufZuzana Formánková, ČTK

Najdete na Lidovky.cz