22. června 2017 14:04, aktualizováno  16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Politici, kteří teď migranty odmítají, se po volbách shrbí

Prezident Miloš Zeman na Žofínském fóru v Praze s názvem Český národní zájem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na Žofínském fóru v Praze s názvem Český národní zájem. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman se obává, že politici, kteří nyní odmítají přijímání uprchlíků, se po volbách „shrbí“ a jejich přijetí umožní. Řekl to na čtvrtečním Žofínském fóru v Praze s názvem Český národní zájem. Evropská unie by podle něj měla rozhodnutí přijímat jednomyslně.

Zeman ve svém projevu poznamenal, že vidí jisté podobnosti mezi pojmem omezené suverenity, což bylo součástí doktríny komunistického vůdce Sovětského svazu Leonida Brežněva, a pojmem sdílené suverenity, kterou prosazuje Evropská unie. Zdůraznil, že vidí podobnosti, nikoli totožnosti.

Řekl, že implementace opatření v EU by měla být konsenzuální, a nikoli silová, i když to vyžaduje delší dohadování. Porušování takového principu vidí u migračních kvót a požadavku vyššího zastoupení obnovitelných zdrojů.

Prezident Miloš Zeman se obává, že politici, kteří nyní odmítají přijímání...
Za nejdůležitější Zeman považuje nehrbit se, být přátelský, vstřícný a ochotný...

V souvislosti s migrací Zeman podotkl, že v současném předvolebním období čeští politici „napínají svaly“ a mluví o odmítání přijetí lidí, kteří do země vstoupili nelegálně. Po volbách se podle něj shrbí a přijetí uprchlíků umožní. Jen budou Evropskou unii žádat, aby nešlo o nařízení, ale doporučení, které oni „naplní a přeplní“.

Na závěr svého proslovu prezident řekl, že za suverenitu je třeba bojovat. Za nejdůležitější považuje nehrbit se, být přátelský, vstřícný a ochotný k jednání, ale nikdy nekapitulovat.

Zeman následně na otázku z publika, jak a čím dosáhnout suverenity českého státu, řekl, je potřeba „mít kuráž, mít koule a mít kabelku“. Potřebu kabelky zdůvodnil příkladem bývalé premiérky Velké Británie Margaret Thatcherové, která s ní při jednáních bouchala o stůl. „Takže koule především, kuráž na druhém místě. Pokud za nás bude vyjednávat žena, u pánů by to asi působilo poněkud nepatřičně, ať si s sebou vezme tu kabelku,“ řekl Zeman.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz